Nikdy není pozdě na změnu!
Když jsou lidé dětmi, pospíchají do dospělosti. Chtěli být nezávislí, rozhodovat o svém životě a plnit si své sny. Jenže jak roky utíkají, pro mnohé z nich se stává jejich datum narození opět limitující. V určitých letech se sami odepisují, přestávají žít naplno, stagnují v naučeném životním stereotypu a rezignují na vše nové s tvrzením, že už jsou na změny staří. A přitom naprosto zbytečně. Člověk není nikdy příliš starý, aby se učil něco nového, vše je jen o vlastních rozhodnutích. Tak směle do toho, nový rok je ideální čas začít!
4. …najít si nové přátele
V mladém věku většina z nás navazovala přátelství velice snadno. Touha po přátelství je totiž lidskou přirozeností, potřebujeme mít kolem sebe lidi, se kterými se máme rádi, společně si užíváme volného času a můžeme se jim svěřit. Čím jsme starší, tím se okruh našich přátel zmenšuje. Vyvíjíme se, mění se naše zájmy a priority, přibývají nám povinnosti, volna naopak ubývá. Nakonec zjistíme, že některá přátelství už zkrátka vyprchala, nebo nikdy nebyla tak opravdová, aby »přežila« horší časy. Nová přátelství se sice ve vyšším věku navazují méně snadno, ale o to zajímavější můžou být. „Pokud máme chuť najít nové přátele, musíme k takovému úkolu přistoupit především aktivně. To znamená vyjít s kůží na trh, potkávat nové lidi, překonat ostych a ty, kdo jsou nám sympatičtí, oslovit. Vyrážet do společnosti, na večírky, navazovat nové kontakty a obrnit se trpělivostí, pokud nás někdo odmítne. Další cestou může být změna zaměstnání, přihlášení do nějakého kurzu, nový sport či vstup do nějakého zájmového klubu. Poměrně snadno se lze například seznamovat s přáteli svých přátel. Je také samozřejmě možné hledat nové přátele i v online prostředí, například přes společné zájmy či koníčky,“ doporučuje terapeutka Lenka Matoušová ze Servisu vztahů. Nicméně určitě stojí za to zapátrat i v okruhu svých současných známých nebo kolegů a snažit se je lépe poznat. Samozřejmě nemá cenu blíže se seznamovat s lidmi, kteří jsou vám vyloženě nepříjemní, nebo z nich nemáte dobrý pocit, ale určitě byste neměli být příliš vybíraví. Nevyžadujte, aby měl nový přítel naprosto stejné zájmy a názory, nehledejte dokonalost. Nejlepší kamarádi bývají často ti, do kterých bychom to vůbec neřekli.
5. …začít s pohybem
Sedět nebo polehávat celý den doma je pro tělo nepřirozené, začne pak dříve chátrat. Naopak aktivní pohyb je dobrou prevencí mnoha nemocí, zlepšuje náladu i spánek. Pravidelné pohybové aktivity byste se neměli vzdávat ani ve vyšším věku, spíš naopak. Ani když jste nikdy nesportovali, není problém začít právě teď. Jen je třeba jít do toho s rozvahou, s přihlédnutím k zdravotnímu stavu a ideálně pod odborným dohledem. „Pokud s pohybem začínáte a nejste příznivcem posilování ani skupinových lekcí, každý den jděte na rychlou procházku. Díky tomuto pravidlu podpoříte trávení a předejdete přibírání. Po obědě nebo jakémkoliv větším jídle se nenechte zlákat k odpočinku před televizí. Místo toho se vydejte ven. Pobyt na čerstvém vzduchu snižuje napětí a v zimě navíc spalujete mnohem více kalorií než v jiných ročních obdobích. Svižnou chůzi ostatně odborníci považují za nejzdravější cvičení vůbec. Nepřetěžují se při ní klouby ani páteř, což je důležité zejména v případě, kdy nemáte právě ideální váhu, navíc podporuje posilování středu těla a výborně se s ní hubne. Ozdravný systém nastartujete rychle díky deseti tisícům kroků denně,“ vysvětluje Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz. Jestli vás naopak lépe motivují organizované kurzy, v první řadě je důležité vybrat si cvičení, které vám bude sedět. „Všichni dnes sice pějí ódy na jógu, ale proč se do ní nutit, když vás nebaví? Vyzkoušejte různé styly, časy, instruktory, a pak si vyberte, co vám bude nejvíc vyhovovat. A určitě to ze začátku nepřežeňte. Platí, že cvičení jednou, dvakrát v týdnu je lepší než žádné. Navíc je to cíl, který se dá splnit. Přidávat můžete vždycky. Cvičení nemusíte bezmezně milovat od začátku do konce, ale je dobré mít něco, co vám při něm dělá radost: sympatického trenéra, novou muziku v playlistu, saunovou chvilku poté. Cokoliv, na co se při pomyšlení na cvičení budete těšit,“ dodává Havrdová. V současné době je to se skupinovými lekcemi trochu složitější, ale lze využít například lekce online.
6. …vrátit se do lavic
Co se týče vzdělávání, v dnešní době se nabízí celá řada příležitostí, které dříve nebyli. I v pokročilejším věku můžete vystudovat obor, který jste vždycky chtěli, nebo se naučit cizí jazyky. Nejenže si splníte svůj sen, ale podpoříte také kondici svého mozku. Aby totiž zůstal co nejdéle v nejlepším stavu, musí se procvičovat. A čím více ho budete namáhat, tím déle vám bude sloužit. Pro lidi v důchodovém věku je výbornou možností studia Univerzita 3. věku. „Nabízí ji téměř všechny české vysoké školy a senioři mají na výběr z mnoha oborů zájmového studia. A v místech, kde nejsou žádné univerzity, se mohou senioři hlásit na virtuální U3V, kde poslouchají přednášky ze záznamu. Pražské Centrum celoživotního vzdělávání (www.aktivnistari.eu) dokonce zdarma nabízí k 12 studijním oborů navíc skoro 30 doprovodných aktivit, jako jsou jazykové kurzy, cvičení, malování, turistika či pěvecký sbor. Tyto doprovodné aktivity navíc vedou sami studenti pro své kolegy, takže nejenže není nikdy pozdě začít studovat, ale lze dokonce využít svůj potenciál ku prospěchu dalších vrstevníků,“ popisuje jeho zakladatelka a též předsedkyně České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging (ČSTPMJ), Ing. Dana Steinová. Pokud si myslíte, že byste školu již nezvládli, protože to s vaší pamětí není to, co bývalo, jako první se zaměřte na ni. Existuje celá řada pomůcek a způsobů, jak zlepšovat paměť v různém období našeho života. „Pokud máte pocit, že vaše paměť přestává být funkční, můžete se přihlásit do kurzů trénování paměti, které nabízí ČSTPMJ po celé republice (více na www.trenovanipameti.cz). Zjistíte, že je to s vaší pamětí lepší, než jste předpokládali a že jste se vlastně jen dlouhodobě podceňovali,“ dodává Steinová.
Na co ještě nemusí být pozdě? Čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 1.