Houby jsou zdravé, ale pozor na otravy!

Až čtyři stovky lidí se u nás otráví houbami během jediného roku, z toho přibližně čtyři lidé zemřou. Otrav ale může být mnohem víc, ne s každou totiž lidé zavítají k lékaři. Přitom čas hraje v tomto případě obrovskou roli – čím dříve přijdete, tím je v případě vážné otravy větší naděje na záchranu života. Co dělat, když máte podezření na otravu a jak ji poznáte? Jsou houby vůbec zdravé? A kdo by je raději neměl konzumovat vůbec? Houby konečně začínají (alespoň v některých krajích) růst a Aha! pro ženy proto vyzpovídalo odborníky!
Patříme mezi vášnivé houbaře! Sedm lidí z deseti se u nás každý rok vydává do lesa s vidinou plného košíku úlovků. Podle odhadů se v Česku ročně nasbírá 10 tisíc tun hub, avšak ne na všech si pochutnáte. Za stejně dlouhé období zkonzumuje pokrm s prudce jedovatou muchomůrkou zelenou až 20 lidí, čtyři z nich zemřou. A zaměnit ji můžete snadno, dospělou třeba se žampionem, holubinkou, bedlou, zelánkou či masákem-albínem. Mladé plodnice muchomůrky zelené se zase podobají pýchavce či prášivce. Proto je třeba dát dobrý pozor, co sbíráme.
Zákeřná muchomůrka zelená
Příznaky otravy muchomůrkou zelenou, považovanou za nejjedovatější evropskou houbu, se objeví nejdříve za 8 až 12 hodin, někdy ještě později. V tuto chvíli již amatoxiny v těle naplno pracují. Objevuje se nevolnost, zvracení, průjmy, následně únava, vyčerpanost, dehydratace. U dětí může dojít ke smrti. Po této fázi dlouhé cca 48 hodin se dostaví zdánlivá úleva. Avšak jed ničí játra a může dojít k jejich selhání. Nepřijde-li lékařská pomoc včas, dochází 4. až 12. den otravy k úmrtí. Jeden z jedů této muchomůrky, amanitin, je tak silný, že i malé množství na špičce nože by usmrtilo i 100 000 myší.
Pijte pivo, zhubnete! Jedno "orosené" denně prospívá zdraví. Zásada ale zní -…
Celý článekJedlé houby patří k příjemnému zpestření jídelníčku, navíc jsou i zdravé. Obsahují řadu vitaminů, minerálů a kvalitních bílkovin. Jejich konzumace prospívá srdci a ke snižování krevního tlaku, pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Také podporují správné fungování imunitního systému a působí proti rakovině. Dobrou zprávu pro ženy pak je, že houby jsou dietní. Obsahují až 95 % vody, a tedy minimum kalorií!
Dětem je nedávejte!
Houbám ve stravě předškolních dětí se odborníci doporučují raději vyhýbat. Jsou pro ně velmi těžko stravitelné, větší obsah vlákniny může způsobit bolesti břicha a průjem, mohou také vyvolávat alergie. Zcela nevhodné jsou pro děti do tří let, děti do šesti let by je měly jíst jen zřídka – v polévce nebo omáčce.
Čím je zapíjet?
Alkohol se nedoporučuje. Ve spojení s houbami by mohl podráždit slinivku, a také prodlužuje dobu trávení hub. Nemáme-li však potíže s trávením a jde-li o jedlé houby, sklenka piva neublíží. Lepší je čaj. A pozor – v případě podezření na otravu a při nevolnosti nepijte mléko, tělu to neprospěje, naopak se v zažívacím traktu srazí. A není důkaz o tom, že by zmírnilo účinky jedů, jak se tradovalo. To samé platí o alkoholu v případě podezření na otravu, který by účinky toxinů mohl zesílit, navíc zhorší i dehydrataci. Podobné je to i s kávou.
Více o houbách, otravách a rozhovory s odborníky najdete v tištěném Aha! pro ženy. V prodeji na stáncích jen za 7,90 Kč.