Strašák jménem Alzheimer: Lze nemoci předejít? Touto chorobou u nás trpí až 80 tisíc lidí a postihuje i mladší ročníky...

Patří mezi nejobávanější nemoci současnosti. Narušuje část mozku a způsobuje pokles funkcí, jako jsou myšlení, paměť a úsudek. Nejdříve se zhoršuje krátkodobá paměť. Nemocný má problémy s vyjadřováním, nedokončuje myšlenky, je zmatenější. Postupně se mění celá jeho osobnost, v posledních stádiích už není schopen se sám o sebe postarat. S přibývajícím věkem se četnost onemocnění zvyšuje, varující však je, že jsou stále častěji ohroženi už lidé kolem 50 let.
V České republice trpí Alzheimerovou nemocí až 80 procent lidí, častěji ženy. Tradovaný mýtus, že lidé mladší 60 let jsou před Alzheimerovou chorobou v absolutním bezpečí, bere za své. Vyplývá to z dat České alzheimerovské společnosti. Alarmující vývoj potvrzují i zástupci sítě Alzheimercentrum, která se na péči o nemocné u nás specializuje. I v jejich zařízeních již mají s mladšími pacienty trpícími alzheimerem zkušenosti. „V ohrožení jsou zejména lidé, kteří vykonávají profese náročné na lidskou psychiku, a sice lékaři, bankéři nebo vysoce postavení manažeři. Dlouhodobé přetěžování mozku, nadměrný stres a málo regenerace – tento »koktejl« může spolu s dalšími vlivy spustit u jedinců s genetickými předpoklady rozvoj Alzheimerovy choroby,“ říká ředitelka Alzheimercentra Jaroslava Jůzová.
Je těžké ji včas rozpoznat
U lidí kolem padesátky je velmi problematické včasné odhalení této »stařecké« nemoci. U nich také choroba daleko rychleji postupuje a má odlišný průběh onemocnění. Podle odborníků je u mladších pacientů nástup nemoci agresivnější než u seniorů. „Před časem jsme přijali 37letou klientku, která měla dceru na střední škole. Scénář byl bohužel podobný jako u jiných mladých pacientů. Onemocnění nebylo diagnostikováno včas, příznaky se přehlížely, a když byla konečně stanovena diagnóza, nebylo pro klientku kromě poskytnutí kvalitní péče a sledování postupu onemocnění, možné již nic udělat,“ říká ředitelka Jůzová a dodává: „Zdravotní stav klientky se zhoršoval velmi rychle a během krátké doby se u ní rozvinulo pokročilé stádium Alzheimerovy choroby. Klientka přestala poznávat manžela, který se o ni přestal zajímat, i dceru, která situaci nesla velmi těžce a neuměla se s ní vyrovnat. Milovaný člověk, na kterého se mohla vždy spolehnout, o ni najednou pečovat nedokázal. Naopak, sám potřeboval péči a choval se tak, jak by se od maminek neočekávalo.“
Jak se nemoc projevuje?
- ztráta paměti a návyků
- vyhasínání osobnosti
- neschopnost komunikace a vyjádření svých potřeb svalová atrofie a patologické hubnutí
- ztráta mobility a neschopnost koordinace pohybů nebo ztráta časové a místní orientace.
Lze jí předcházet nebo vyléčit?
Alzheimerova nemoc je prozatím nevyléčitelná, její průběh však můžeme ovlivnit způsobem života, který vedeme již před vypuknutím onemocnění. U lidí s aktivním životním stylem a bohatým duševním životem je průběh choroby pomalejší. Proto:
- stále se učte novým věcem
- luštěte křížovky
- hrajte hry náročné na pozornost
- čtěte
- cestujte
- hýbejte se
- vyhněte se nečinnosti, depresi a pití alkoholu
Alzhimer a slavní
I přesto, že celý život používají k výkonu svého povolání paměť, alzheimer se nevyhýbá ani slavných hercům či hudebníkům. V současnosti v Alzheimercentru žije herečka Květa Fialová (85). Touto nemocí také trpěli:
Jiří Císler (†76)
Petr Hapka (†70)
Peter Falk (†83)
Annie Girardot (†79)
Charles Bronson (†81)