První školní pohroma je tady! A nakazit se od dětí mohou i rodiče. Víte, jak vyzrát nad vší?

Druhé nejnakažlivější onemocnění hned po nachlazení. Když se řekne pedikulóza, budete pravděpodobně přemýšlet, co se za exoticky znějící chorobou skrývá. Přitom jde o „obyčejné“ zavšivení. Nejčastěji se objevuje po prázdninách, kdy se děti vracejí do škol a školek. A mnohdy je těžké s ním bojovat, protože vši se nejen rychle šíří, ale proti mnoha přípravkům jsou navíc imunní. Jak na ně tedy vyzrát?
Dva až třikrát ročně. Právě tolikrát se školy se zavšivením průměrně potýkají. Kolik dětí se s nimi setká, není ale zcela jasné. Jde totiž o nemoc, se kterou se k doktorovi nechodí a nikdo ji nikam nehlásí. Co ale jasné je, je počet prodaných přípravků proti vším. Ročně se jich u nás prodá kolem 250 tisíc. „Vši v dnešní době? Ty už přece nejsou,“ myslí si mnozí, kteří nemají děti školou povinné. Jenže to je omyl! Vši totiž s dobou ani úrovní hygieny nesouvisejí, objevují se ve všech vrstvách obyvatel. To potvrzují i čísla – každý rok se u nás prodá o 13 procent odvšivovacích přípravků více a podle odhadů potrápí zavšivení každé dva roky až 18 procent českých domácností. Na světě ročně napadnou vši zhruba 370 milionů lidí. Ve Spojených státech dokonce najdete i speciální odvšivovací salony!
Neskáče, ale leze
Veš dětská (Pediculus capitis) se šíří bleskově i přesto, že neumí skákat ani létat, a její přenos vzduchem tedy není možný. Umí však velmi dobře lézt, a tak stačí, když děti dají hlavy k sobě či si půjčí pokrývku hlavy a už se vši usídlí i v jejich vlasech. Samičky jsou dlouhé 2 až 4 mm, dožívají se 3 až 5 týdnů a během života naklade každá z nich 50 až 150 vajíček – hnid o velikosti 0,8 mm. Ty kladou do vlasů a lepí je speciálním tmelem tvořeným proteiny, který pevně drží. To je důvod, proč se hnid těžko zbavujeme.
Nejčastěji se vši objevují u devítiletých školáků. Živí se krví svého hostitele, kterou dospělá veš saje 4 až 5x denně. Pokud je chytíte, poznáte to snadno. Svědí pokožka hlavy a nutí ke škrábání. Při pohledu do vlasů byste vši o velikosti až dvou špendlíkových hlaviček měla vidět, ale nemusíte. Umějí se maskovat! Mění barvu své chitinové schránky podle barvy vlasů hostitele. I když se veš jmenuje dětská, neznamená to, že se vyhýbá dospělým. Nakazit se mohou všichni členové rodiny.
Ve vaně je nepřehlédnete!
Pokud si nejste jistá, zda vy či vaše dítě máte vši, vezměte hustý hřeben (ideálně všiváček) a vlasy (suché nebo lehce navlhčené) důkladně pročesávejte nad vanou. Jsou-li ve vlasech živé vši, lehce je na bílém povrchu vany uvidíte.
Odvšivit, ale důkladně!
Co dělat, když vši najdete? První cesta by měla vést do lékárny pro některý z odvšivovacích přípravků. Postupujte přesně podle návodu. Stále větší oblibě se těší přípravky na bázi minerálních a silikonových olejů, které proniknou do dýchacího ústrojí vší a udusí je. Nevzniká na ně rezistence a mohou je používat i těhotné ženy. Po aplikaci odvšivovacího přípravku vlasy umyjte šamponem a všiváčkem z vlasů vši a hnidy vyčesávejte. Hnidy, kterým se z vlasů nechce, lze stáhnout nehtem. Odvšivování se dá řešit i dříve oblíbenou radikální metodou - ostříháním, protože vši nedokážou přežít ve vlasech kratších než 1 cm.
Když máte doma vši…
- Kromě odvšivení toho, kdo je přinesl, je třeba zkontrolovat hlavu i dalším členům rodiny. Vhodné je použít preventivní přípravky proti vším.
- Vyměňte a vyperte ložní prádlo, čepice, šátky a ručníky, důkladně vysajte. Prát byste měla ideálně na 60 0C.
- Hřebeny a kartáče pečlivě omyjte. Vši nepřežijí, necháte-li je minimálně 24 hodin ležet bez kontaktu s člověkem a jeho vlasy.
- Vši mohou být i na čalounění, plyšových hračkách, opěrkách autosedaček apod. Co je možné, to omyjte či vyperte.
- Pejsci od vás dětské vši nechytí, a vy od nich ty jejich také ne. Psí vši mají jiné drápky a neudrží se v lidských vlasech.
Tip Aha! pro ženy:
Zkuste olej s Alpou!
Osvědčená babská rada, která vám zabírá! Jak na to? Do misky nalijeme olej (stačí stolní, na vaření) a do něj hodně Alpy. Promícháme a po pramínkách vtíráme do vlasů, které zároveň hřebínkem všiváčkem vyčesáváme. Pak zabalíme vlasy do igelitu, dáme přes ně ručník a necháme dvě hodiny působit. Pak vlasy umyjeme a vyfénujeme co nejvíce horkým vzduchem. V případě dlouhých vlasů použijeme žehličku na vlasy. Po třech dnech postup zopakujeme.