Co použít při vaření a pečení namísto másla?

Máslo, oleje a další tuky patří v kuchyni k základním surovinám a řada sladkých i slaných receptů se bez nich zkrátka neobejde. Jenže nákup surovin na pečení a smažení, to může, vzhledem k jejich neustálému zdražování, významně zatížit peněženku. A zvlášť nyní, když přichází Vánoce a s nimi spojená příprava cukroví a dalších štědrovečerních pochoutek. Naštěstí nic není nenahraditelné, a je možné volit alternativy, ať už právě kvůli úspoře, nebo zdraví. I to by totiž mělo hrát při výběru vhodné ingredience velkou roli….
Lze nahradit máslo v cukroví?
* Jsou recepty, kdy je třeba počítat s tím, že změnou másla za jiný tuk, dostane pokrm odlišnou chuť. Platí to například v případě máslových sušenek a křehkého těsta všeho druhu. Co se týče vánočního cukroví, máslo je máslo, ale přeci jenom v tomto případě existují přijatelné alternativy. Nejjednodušším způsobem je nahradit ho rostlinným produktem, ideálně však takovým, který obsahuje nad šedesát procent tuku. V těstech funguje víceméně stejně a není třeba nijak upravovat recepturu. Pokud se přeci jenom nechcete ochudit o máslo, ale chcete ušetřit, zkombinujte ho s margarínem, a to v poměru 2:1.
* Možná vás to překvapí, ale do vánočního cukroví se s klidem může dát i neochucené sádlo. Vždyť naše babičky ho běžně přidávaly do koláčů, buchet nebo vánočky, koneckonců existuje také tradiční cukroví pojmenované po něm, a to sice sádlovky. Doporučuje se použít tužší sádlo v podobě kostky, to z kelímků bývá řídké a těsto se pak lepí. Vyzkoušet ho můžete ale i v klasickém cukroví, jako jsou linecké nebo pracny, nicméně v tomto případě je přeci jenom vhodné kombinovat ho s jiným tukem, protože hlavně drobnější kousky nemusí při pečení udržet tvar. Důležitou roli hraje i teplota trouby, ta by měla být spíž nižší, ideálně 150 °C. Po upečení bývá sádlové cukroví křehčí, proto je dobré nechat ho déle vychladnout. Pravdou je, že cukroví se sádlem obsahuje více kalorií, ale když to člověk nebude přehánět, linie neutrpí.
* Další možností je použít k přípravě cukroví kokosový tuk či olej vhodný na pečení, případně ořechové či arašídové máslo, ale u nich už vzhledem k jejich vyšší pořizovací ceně nejde o úsporu. Je však nutné mít na paměti, že se těsto bude chovat jinak, nelze totiž jen vyměnit tuk za tuk, musí se změnit i množství surovin. U tekutých olejů většinou platí, že se jejich dávkování sníží o čtvrtinu, u kokosového tuku může poměr zůstat, nicméně je třeba počítat s tím, že se cukroví při pečení trochu rozplácne. Pokud ale nejste v experimentování s alternativními surovinami zběhlí, je na místě vsadit na jistotu a zůstat u klasiky, ale udělat z úsporných důvodů cukroví méně, nebo si najít konkrétní recepty s oleji, nebo s »kokosákem«.
Další tipy, co místo něj
* Při pečení chleba a koláčů lze použít řecký jogurt, dodá těstu vláčnost, zajistí mu tu správnou strukturu, navíc je méně kalorický a ještě k tomu zdravý. Na jednu jednotku másla připadne polovina jednotky jogurtu.
* Při přípravě litých a třených těst na drobenkové koláče se hodí pro svou přirozeně bohatou chuť olivový olej. Každý díl másla se přitom rovná ¾ dílu oleje. Použít se může však i jakýkoli jiný olej vhodný na pečení.
* Dobrou alternativou do různých buchet »na pekáč«, je, i z hlediska kalorií, měkký tvaroh. V tomto případě je však třeba nahradit máslo dvojitým množstvím tvarohu.
* Do muffinů, chleba, ale také různých moučníků je vhodné i ovocné či zeleninové pyré, například jablečné, banánové nebo dýňové, případně nastrouhaná cuketa. V tomto případě je ale téměř jisté, že použitá ingredience se promítne do výsledné chuti, proto je třeba zvážit, je-li to žádoucí. Banány a jablka se obvykle mění »kus za kus«, dýně a cukety se dává tři čtvrtiny dávky másla.
* K surovinám, které je možné použít do různých koláčů, muffinů a chleba, patří překvapivě také jakékoli fazole. Například bílé pasují k dortům, černé zase do brownies. Fazole musí být samozřejmě uvařené, případně sterilované, dobře opláchnuté a scezené. Stačí je jen rozmixovat na hladké pyré, v případě potřeby se naředí trochou vody, nebo oleje. Množství se dává stejně, jako másla.
* Ke zjemnění výsledných pokrmů, jako jsou polévky a omáčky, stejně dobře jako máslo poslouží smetana na vaření nebo ke šlehání, jen je třeba mít na paměti, že jídlo více naředí.
* Ve studené kuchyni se dají místo másla namazat na chléb či jiné pečivo třeba žervé, pomazánkové máslo, ale i pochoutkový salát, nebo třeba rostlinná pomazánka. Výsledek bude mít samozřejmě jiný chuťový rozměr, nicméně jídelníček zase bude mnohem pestřejší.
Více o tucích najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 49.