Nábytek jako nový - Pro příjemné posezení...
![Nábytek Nábytek](https://1884403144.rsc.cdn77.org/foto/napadnik-drevo-nabytek/MHgwL3NtYXJ0L3RoYg/18-new_article-8516033.jpg?v=1&st=R68ROsmueAGMlhQqo0nnBI4krYpR1BbADxNq9b1692M&ts=1600812000&e=0)
Kvalita, svěží vzhled, nadčasovost a kresba dřeva jsou jedny z mnoha předností dřevěného zahradního nábytku. Jeho nižší odolnost vůči klimatickým vlivům však vyžaduje častější péči a renovaci. Monika Linghartová z Hornbachu radí, jak na to.
Zbroušení a nátěr
Zašedlý vzhled dřeva jde odstranit také zbroušením. „Pro pokračování v aplikaci lazur je nezbytné ošetřit dřevo impregnací proti houbám a škůdcům. U nábytku v chráněném závětří stačí natřít hladké povrchy jednou a v řezu dvakrát,“ upřesňuje specialistka. Nábytek umístěný na jihozápad je nutné natřít minimálně třikrát. Jsou tři možnosti ošetření venkovního dřevěného nábytku – olej, lazura a lak. Dřevo se dělí podle druhu na tvrdé, cizokrajné a měkké, dále podle nutnosti údržby a variant odstínů.
* Tvrdé a cizokrajné dřevo
Oba druhy dřev (například dub, buk či teak) se obecně doporučuje napouštět olejem. Lakovat lze pouze buk. Výjimkou je i dub, který lze natřít pouze podlahovým lakem. Z důvodu vysokého obsahu třísloviny ošetřujte cizokrajné dřevo výhradně olejem. „Pokud se i přesto rozhodnete tuto dřevinu ošetřit lazurou, dopadne to nejspíše popraskáním povrchu a odpadáváním šupin lazury. K tomu dojde přibližně během 3 měsíců,“ upozorňuje odbornice. V případě použití oleje je nutno nábytek ošetřit dvakrát za rok – před sezonou a na konci sezony, jinak dojde k zašednutí.
* Měkké dřevo
Tenkovrstvá lazura je nejlepší ochranná vrstva pro měkké dřevo (například smrk, borovice nebo modřín). Silnovrstvá lazura se nedoporučuje, například u židlí dochází při vstávání k pocitu přilepení. „Pokud chcete svůj nábytek odlišit barevným odstínem, není to žádný problém. Postupuje se ovšem jinak. Nejdříve se dřevo namoří barevným mořidlem do požadované barvy a po zaschnutí se natře vrchním lakem. Tím se docílí ochranné vrstvy až na dobu sedmi let,“ říká Monika Linghartová z Hornbachu. Nevýhodou je cenová náročnost. Lazuru lze použít pouze pro masivní dřevo, ale ne na dýhu. Nemá totiž dostatečnou hloubku pro prolnutí do dřeva, a dojde tak k jejímu znehodnocení.
Více nápadů najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 33.