Iva Janžurová: Zavzpomínala na deprese Miloše Kopeckého! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 10. června 2023

Svátek slaví Gita, zítra Bruno

Iva Janžurová: Zavzpomínala na deprese Miloše Kopeckého!

Miloš Kopecký prožíval hluboké deprese, přesto svou roli zahrál znamenitě.
Miloš Kopecký prožíval hluboké deprese, přesto svou roli zahrál znamenitě. (Profimedia.cz/Lumír Schulz/MF Dnes, ČTK, Prima, ara)

Nezapomenutelný herec a obdivovatel ženské krásy Miloš Kopecký (†73) by dnes oslavil své 90. narozeniny. Na veřejnost působil jako šarmantní muž, který dokázal pobavit nejen celé své okolí, ale i diváky prostřednictvím jejich televizních obrazovek. V soukromí to ovšem tak zábavné nebylo.

Kolegové mu nevěřili, že trpí maniodepresivní stavy. Snad největší pochybnosti o jeho zdravotním stavu měla jeho herecká kolegyně Iva Janžurová (71).

Původem syn pražského kožešníka utíkal již za války z tatínkovy dílny k umělecké skupině Tvar. V celé jeho kariéře ho nejvíc omezovala překážka zvaná maniodeprese – střídající se radostné a úzkostlivé stavy.

„Já na něj vzpomínám velmi často. Byl to báječný kolega a svýma vlastnostma mi byl velice blízkej, možná i těma, který někoho jinýho iritovaly. Báječně se s ním hrálo,“ řekla včera deníku Aha! Kopeckého dlouholetá kolegyně Iva Janžurová. Ta měla tu čest setkat se s ním při natáčení komedie Slaměný klobouk a hudební komedie Námluvy komtesy Gladioly aneb Přistání ve skleníku.

„V určitých etapách se dostal do takové docela hluboké deprese. Trpěl pocitem, že to okolí to nevnímá, že si to vykládají lidi jako nějakou takovou jeho hru. Ale snášel to vždycky docela statečně. Neustále jaksi toužil, abych tomu uvěřila. Když jsem s ním hrála, tak se omlouval a omlouval. A říkal, věřte tomu, věřte tomu. To byl takovej jeho strach, že to budeme pokládat za něco předstíranýho. Patrně měl nějakou zkušenost s tím, že ho lidi podezřívali z předstírání,“ vylíčila známá herečka obavy Miloše Kopeckého z toho, jak je přijímána jeho nemoc.

„Já jsem si o něm teď něco přečetla a tak jsem si ho aspoň tímto způsobem připomněla. Na hřbitov se bohužel nedostanu,“ dodala Janžurová.

Nejslavnější role

Častokrát byl obsazován do komicky záporných úloh. Zahrál si zlotřilého královského rádce v Pyšné princezně, pistolníka Hoga Foga v Limonádovém Joeovi a feldkuráta Katze v legendárních Osudech dobrého vojáka Švejka. Nejvíce se však do srdcí diváků zapsal jako doktor Štrosmajer v seriálu Nemocnice na kraji města.Přečtěte si
hillaarkaa
23. 8. 2012 • 08:21

a stále dokola

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.