První den finále souboje o Hrad? Pavel v hospodě! A Babiš se šel vyspat | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 5. prosince 2023

Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš

První den finále souboje o Hrad? Pavel v hospodě! A Babiš se šel vyspat

Petr Pavel
Petr Pavel (Foto scom)

Prezidentská volba 2023 včera začala psát poslední kapitolu. Ve 14 hodin se otevřely volební místnosti a k urnám kromě milionů Čechů vyrazili i hlavní aktéři klání – expremiér Andrej Babiš (68, ANO) a generál Petr Pavel (61).

Měsíce volební kampaně včerejškem skončily a oběma kandidátům na hlavu státu nezbývá nic jiného, než čekat na verdikt voličů. A zájem se čekal veliký. Optimistické odhady mluvily o účasti přes 70 procent, ty ještě optimističtější dokonce o vyšší než 75 procent. A velkou volební účast očekávají i politici. „Věřím, že účast bude vysoká, a že voliče neodradila tvrdá kampaň. S vítězem se chci brzy sejít,“ plánoval poté, co hodil do urny svůj hlas, premiér Petr Fiala (58, ODS). Ve značný zájem pak podle svých slov věřili i oba kandidáti. Že by se jim mohlo přání vyplnit, naznačilo už první kolo. K urnám před 14 dny zamířilo 68,24 % voličů, tedy přes 5,62 milionu lidí. Šlo o vůbec nejvyšší účast v prezidentské volbě a třetí nejvyšší v dějinách samostatné České republiky.

Nátřesk v Černoučku

Asi hodinu po otevření volebních místností včera odvolil vítěz prvního kola Petr Pavel na obecním úřadě v Černoučku, kde společně s manželkou Evou (58) bydlí. A to za obrovského zájmu médií. Takovou pozornost během voleb malá obec na Litoměřicku snad ještě nezažila. „Příští volby budou určitě klidnější,“ utěšoval Pavel volební komisi, na kterou v tu chvíli mířily objektivy kamer a fotoaparátů. „Kdybych nevěřil (že vyhraju), tak bych do toho nešel,“ řekl po odevzdání svého hlasu generál a prozradil i svůj další sobotní program. „Teď půjdeme do místní osvěžovny,“ zavelel generál.

Andrej Babiš

Video se připravuje ...

Tentokrát bez dětí

Později odpoledne svůj lístek odvolil i druhý prezidentský kandidát Andrej Babiš. Stejně jako při minulé volbě odevzdal svůj hlas v Průhonicích, kde bydlí. Tentokrát ho ale nedoprovázely jeho děti jako před dvěma týdny, ale jen manželka Monika (48). Syn Frederik je podle Babiše v zahraničí a dcera Vivien už odvolila před ním. Expremiér pak plánoval strávit zbytek pátku v klidu. „Půjdu spát... A pak budu odpovídat lidem na stovky zpráv,“ předestřel svůj záměr.

Fialu doprovodila rodina

V Masarykově základní škole v brněnských Černých polích, jen pár kroků od svého domu, odvolil včera premiér Petr Fiala (58, ODS). I když je volební akt tajný, premiér uvedl, že do urny vhodil lístek se jménem Petra Pavla. Splnit občanskou povinnost dorazil předseda vlády i s manželkou Janou (50) i syny. „Viděli jsme velmi nepříjemnou volební kampaň, možná nejhorší v novodobé historii ČR,“ zhodnotil premiér uplynulé týdny.

Box Zeman: Máme to za sebou

V Lánech včera volil prezident Miloš Zeman (78) se svojí paní Ivanou (57). „Máme to za sebou,“ řekl poté, co vhodil svůj hlas. „Jsem hlavně rád, že jsou svobodné volby. Vzpomínám si, že na Letenské pláni jsem skončil svůj projev slovy, že potřebujeme svobodné volby,“ komentoval volby dosluhující prezident. A naznačil, že jeho hlas získal Babiš. „Jsem velmi konzervativní a neměním svoje názory během 14 dnů,“ podotkl Zeman. Prezident také prozradil, že zatím nemá plán, jak svůj úřad předá nástupci. Prý na to ale bude dost času během února.

Fronty až ven

Na českých zahraničních zastupitelských úřadech byl enormní zájem o volby. Například v Paříži či v Londýně se před otevřením volebních místností tvořily veliké fronty, ve francouzské metropoli třeba už s hodinovým předstihem.

Petr Pavel volí

Video se připravuje ...Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.