Babiš kontra Pavel: Vyřizování účtů kvůli útokům a lžím
Každý hlas se v boji o Hrad počítá. Generál Petr Pavel (61) a expremiér Andrej Babiš (68, ANO) o ně včera přišli zabojovat do debaty Blesku. A hned z kraje se do sebe pustili, když došlo na téma strašení válkou. Deník Aha! proto přináší ty nejlepší momenty z klání.
Reklama a kampaň
Moderátorka: „Pane Babiši, váš billboard, na kterém je napsáno, že nejste voják, ale diplomat a nezavlečete Česko do války, pobouřil veřejnost. Není to faul?“
Babiš: „Já mluvím o míru a pan Pavel je kandidát stávající vlády, která říká, že jsme ve válce. Pan Pavel říká, že trvalý mír je iluze, a že jsme malý národ a nemáme na nic vliv. Ten billboard je o tom, že já chci, aby ta válka skončila. Ale protože paní (ministryně obrany – pozn. red.) Černochová to zneužila (Babiš podle ní urazil vojáky – pozn. red.), i když všichni vědí, že já jsem armádu velice podporoval, změníme slovo voják na generál.“
Pavel: „Je to flagrantní zneužití strachu občanů z války pro vlastní politický cíl. A je to nefér ve vztahu k vojákům, ať už tam bude slovo vojáci nebo generálové. Generálové jsou taky vojáci a nemají za cíl někoho do války vtahovat. Naopak jsou tady od toho, aby válka nebyla a aby udrželi mír. Já si myslím, že by se měl pan Babiš vojákům omluvit.“
Moderátorka: „Leckomu ten billboard připomněl reklamní plochu z kampaně Miloše Zemana z roku 2018, kdy obviňoval Jiřího Drahoše z vítání migrantů. Inspiroval jste se?“
Babiš: „Ne, určitě ne! Ale teď jste mi připomněla, že pan Pavel nám vyčítal, že jsme nevzali ilegální migranty ze Sýrie, i když jim to organizovali pašeráci.“
Moderátorka: „Pane Pavle, vy jste vítal migranty?“
Pavel: „Pan Babiš je, koukám, mistr překrucování faktů v přímém přenosu, protože nic takového jsem nikdy neřekl. Nevymýšlejte si. A v tom, co jsme tady viděli (Zemanův billboard – pozn. red.) jste se zcela jistě inspiroval. Hrajete nefér kampaň.“
Souboj titánů: Vzájemné otázky „rubrika K. O.“
Nerudová i SPD
Moderátorka: „Pamatuji si, jak se před pěti lety všichni neúspěšní kandidáti semkli kolem Jiřího Drahoše a dle výsledku mu to možná víc ublížilo, než pomohlo. Nebojíte se toho, když se spojujete s paní Nerudovou, panem Fischerem?“
Pavel: „Já se toho nebojím, protože historie se nikdy neopakuje úplně stejně. Neobávám se toho, že by mi mohla podpora Danuše Nerudové, Pavla Fischera, Marka Hilšera, možná některých dalších lidí, které jste zmínila, uškodit. Je to jenom důkazem toho, že jsou schopni se přenést přes některé drobné názorové rozdíly, které jsme měli v průběhu prvního kola a vidí ten souboj jako naprosto zásadní.“
Moderátorka: „Pane Babiši, z vás mám zase pocit, že se vy snažíte k sobě nalákat voliče SPD. Nedotýká se vás, že vás tohle hnutí nepodpořilo? Že vás pořád bere jako menší zlo?“
Babiš: „Je to tak, SPD mě nepodpořila, ale její výsledek ve sněmovních volbách byl asi 530 tisíc hlasů a pan Jaroslav Bašta (kandidát na prezidenta – pozn. red.) dostal polovinu. Takže jestli logicky uvažuju, tak mě už voliči SPD volí, protože vědí, že jsem kandidát proti vládnímu kandidátovi.“
Jezulátko na scéně
Moderátorka: „Pane Babiši, máte teď v kapse miniaturu pražského Jezulátka?“
Babiš: „Samozřejmě (vytahuje sošky z kapsy – pozn. red.). Mám dokonce dvě, jedno nestačí, a kdybych se stal prezidentem, tak bych všem světovým politikům říkal: Pražské jezulátko, to funguje! Chodím tam pravidelně a nechávám tam vzkazy.“
Moderátorka: „Pane Pavle, co nosíte po kapsách vy?“
Pavel: „Nenosím ani talismany, ani žádné fetiše a musím říci, že byť respektuji svobodu vyznání, že ani náhlý příklon k víře ještě z nikoho charakternějšího člověka neudělá. Můžeme to vidět třeba na Jiřím Ovčáčkovi.“
Moderátorka: „Pane Babiši, vy jste v předchozích letech říkal, že nejste věřící, využíval jste služeb astroložky, teď nosíte po kapsách miniatury pražského Jezulátka. Proč to na mě působí neautenticky?“
Babiš: „To já nevím. Mě zajímá horoskop. Já jsem znamení panny, jsem čistá urputná panna, pracovitá. Karty mě nezajímají. A věřím, že jezulátko funguje. Nejsem ten věřící, co chodí do kostela pravidelně, ale když mám příležitost, jdu tam. Věřím, že existuje něco jako spravedlnost, a že postupem času vyhraje.“
Pavel: „Já jsem sice pokřtěný, ale celý život nepraktikující. Do kostela chodím spíše kvůli klidu či architektuře, ale ne kvůli tomu, abych se pomodlil.“
Petr Pavel ve vlaku na cestě do Ostravy