Boj o Hrad vrcholí: 5 rad, jak hlasovat! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 1. února 2023

Svátek slaví Hynek, zítra Nela

Boj o Hrad vrcholí: 5 rad, jak hlasovat!

Volit je možné v pátek a ještě v sobotu.
Volit je možné v pátek a ještě v sobotu.  (Foto Aha! – R. Matějková)

Ještě není hotovo! V pátek a v sobotu si občané vyberou, jestli novou hlavou státu bude Petr Pavel (61), anebo Andrej Babiš (68, ANO). Co všechno potřebujete, aby se počítal i váš hlas, vám poradí Aha!.

1. Kdy se volí?

Druhé kolo prezidentské volby se bude konat v pátek 27. ledna od 14 do 22 hodin a v sobotu 28. ledna od 8 do 14 hodin. Volit mohou všichni zletilí, a to i pokud jim bude 18 let až druhý den voleb (v takovém případě mohou klidně jít volit i 27. ledna). Před dvěma týdny sem z prvního kola postoupili Pavel s 35,4 procenta hlasů a Babiš s 34,99 procenta hlasů.

2. Může se obsazení změnit?

Ano, ale je to velmi nepravděpodobné. Pokud jeden z kandidátů před druhým kolem zemře, anebo se rozhodne svoji kandidaturu stáhnout, půjde do druhého kola ten uchazeč, který se umístil v prvním kole na třetím místě. V takovém případě by šlo o Danuši Nerudovou (44), která získala 13,92 procenta hlasů.

3. Co mít s sebou?

Stačí platný občanský průkaz, nebo cestovní pas, případně voličský průkaz, nevolíte-li v místě trvalého bydliště. Hlasovací lístky už nejsou doručovány do schránek, obálku dostanete ve volební místnosti.

4. Stihnu si vyřídit voličský průkaz či občanku?

Voličský průkaz ano, ale už pouze osobně. Osobní žádost lze podat v místě trvalého bydliště na obecním úřadě ještě dnes do 16 hodin. Pokud zjistíte, že máte propadlý občanský průkaz i pas, anebo jste o doklady přišli, náhradní dočasný doklad už po změně zákona úřady nevydávají. V tuhle chvíli už je možností jen požádat o občanku do 24 hodin za správní poplatek 1000 Kč na ministerstvu vnitra.

5. Kdy je volební lístek neplatný?

Když není vložen do obálky s úředním razítkem anebo pokud do téže obálky vložíte více volebních lístků. Lístek také nesmí být přetržený. Jakékoliv další úpravy, které neovlivňují jeho čitelnost (například přeškrtnutí či dokonce natržení) komisi nebrání, aby jej započetla.

Přečtěte si
ELLA Průšová
25. 1. 2023 • 21:32

Ale nakonec zklamal a podrazil nás všechny, věděl, co dokáže Fiala a spol!

Jozef Baumgartner
25. 1. 2023 • 16:24

U Vás je to podobné ako to máme my. Rohodnú novinári a my to len schválime. / konečne by mal niekto napísať že sú to platení haizhli / Čest a sláva Zemanovi Ten to ve
del a aj povedal nahlas !!!

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.