Hitmaker Jiří Zmožek: POKUSIL SE ZABÍT! NÁDOR V KRKU | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 31. ledna 2023

Svátek slaví Marika, zítra Hynek

Hitmaker Jiří Zmožek: POKUSIL SE ZABÍT! NÁDOR V KRKU

Jiří Zmožek
Jiří Zmožek (archiv Blesku)

Spolu s Karlem Svobodou (†68) byl naším největším hitmakerem. Jeho Zvonky štěstí či Tam u nebeských bran zná několik generací. Po Jiřím Zmožkovi (79) se ale na pár let slehla zem. Teď , před únorovou osmdesátkou, začíná zase čeřit vody a netají, že chtěl spáchat sebevraždu.

„Tehdy mi Satan povídal: Teď to autem napálíš do té zdi a budeš mít pokoj,“ vypráví nyní, s odstupem let. Co se vlastně stalo? Hned po revoluci se Zmožek vrhl na podnikání. Vozil umělce do zahraničí, pořádal velké koncerty a založil vydavatelství Carmen. Tituly Na moravské svatbě, Na české svatbě či Na pijácké rychtě se prodávaly ve statisícových nákladech. Firma ale v roce 1994 zkrachovala a krom finanční krize nastala i ta rodinná. A k tomu všemu skladatel vážně onemocněl a skončil v nemocnici. V krku se mu objevil nádor. Přestože byl nezhoubný, lékaři ho odmítli operovat. „Tátovi to obrostlo hlasivky. Kdyby to vyřízli, asi by skončil se slavíkem. Je to možná nepříjemné, ale nebolí to a tátovi to nijak v životě nepřekáží,“ komentuje tátův stav Zmožkův syn Marcel (57). Ovšem tehdy skladatel vážně přemýšlel o tom, že se zabije. Nestalo se... Z krize ho nakonec dostala víra v Boha, na kterou se obrátil. „Bylo to pro mě znovuzrození,“ prohlásil a začal jezdit zpívat po kostelech. „Jednoduše se dá říct, že zatímco dřív jsem psal písničky o láskách, od roku 1994 píšu písně o Lásce,“ prohlašoval.

Marek Ztracený na poctě pro Gotta: Nemám trému, ale respekt

Video se připravuje ...

Předčil i Gotta

Jen Zmožkových slavných songů by zabral několik stran. Za všechny vyjmenujme aspoň To musím zvládnout sám, Zvonky štěstí (zpíval Karel Gott), Nešlap nelámej, Biograf Láska (Hana Zagorová), Ten vůz už jel (Marie Rottrová), Tam u nebeských bran (Michal Tučný), Nejhezčí dárek (řada interpretů) nebo Už mi lásko není 20 let (zpíval on sám). Byl to fenomén a jedno z jeho alb v prodejnosti předčilo i Karla Gotta.

Zdraží i pohřby! Tereze H. se hroutí sen a kdo zneuctil památku Karla Gotta

Video se připravuje ...Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.