Hvězda stříbrného plátna: Švanda, Pánbůh i Lucifer | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 14. července 2025

Svátek slaví Karolína, zítra Jindřich

Hvězda stříbrného plátna: Švanda, Pánbůh i Lucifer

2001 Z pekla štěstí 2
2001 Z pekla štěstí 2 (Profimedia)

Miloval film a filmaři měli rádi jeho! Věděli, že jim Karel Gott přivede do kin miliony diváků, kteří chtějí vidět svou hvězdu na stříbrném plátně.

Poprvé se Slavík objevil ve filmu Kdyby tisíc klarinetů (1964), kde si jako zpěvák Benjamin zahrál a zazpíval po boku celého semaforského ansámblu. V témže roce propůjčil svůj zpěv Karlu Fialovi (94) v kultovní westernové parodii Limonádový Joe aneb Koňská opera. 

O deset let později dostal svou jedinou velkou filmovou roli. V hudební komedii Hvězda padá vzhůru podle Tylovy báchorky Strakonický dudák ztvárnil malíře pokojů Švandu ze Strakonic, jemuž sudičky předpověděly kariéru hvězdy pop-music. Přestože se role zhostil s obvyklou profesionální odpovědností, s výsledkem nebyl příliš spokojen. V dalších desetiletích si v několika filmech střihl především sám sebe – ať už to byla Romance za korunu (1974), Parta hic (1976), či Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992). Výjimečně se v menších rolích objevil také v německých filmech. Až v roce 2001 ho režisér Zdeněk Troška (66) obsadil do dvojrole Lucifera a Pánaboha v pohádce Z pekla štěstí 2. Těsně předtím, než mu lékaři objevili rakovinu, stihl natočit epizodní roličku ve filmu Michala Davida (59) Decibely lásky (2015).

A na sklonku života se mu splnil sen: zahrál si kováře v česko- -slovenské pohádce Když draka bolí hlava (2018). Ve filmu se objevily i jeho dcery Nelly Sofie (11) a Charlotte Ella (13). Ta si zahrála dokonce jeho vnučku!

MISTR V POPELCE
Řadu českých filmů a seriálů provázely Gottovy songy, jeho hlas si vybaví snad všichni fanoušci nejslavnější české pohádky Tři oříšky pro Popelku (1973). Píseň Karla Svobody (†68) Kdepak ty, ptáčku, hnízdo máš? si pobrukuje už několik generací. Stejně tak i úvodní motiv seriálu Včelka Mája či Krev toulavá z Cirkusu Humberto.

NEJ DUETY
Vedle filmových písní má Karel Gott na svém kontu i desítky duetů. Mezi nejznámější patří Zvonky štěstí, které nazpíval roku 1984 s tehdy dvanáctiletou Darinkou Rolincovou. Ovšem jeho úplně první duetovou partnerkou byla jazzová zpěvačka Vlasta Průchová (†79). S písní Až nám bude dvakrát tolik v roce 1962 zvítězili v soutěži Hledáme písničku pro všední den. A v den 13. narozenin své dcery Charlottky Slavík vypustil do světa jejich společný duet Srdce nehasnou, který doposud zhlédlo na 14,5 milionu posluchačů!

ŠKODA LÁSKY ANEB DO TRENEK!
Na sklonku života se dočkal i velké televizní role. V povídce Škoda lásky ze stejnojmenného cyklu ČT se ho Karel Šíp (74) pokouší všemi způsoby zbavit vlezlé fanynky. Zpěvák se role zhostil s velkým nasazením i sebeironií. Dokonce se neváhal ani svléknout do trenek!

O POSLEDNÍ ROLI SI ŘEKL!
Původně se Gott v pohádce Když draka bolí hlava ani objevit neměl. „Nejprve jsme ho poprosili, aby nám s dcerkou nazpíval k pohádce jen píseň,“ prozradil režisér Dušan Rapoš (66). Slavíkovi se ale pohádka tak zalíbila, že si v ní chtěl i zahrát. Režisér mu nabídl roli českého krále, jenže... „Karel si přečetl scénář a vzápětí mi volal, že by hrál radši kováře. Říkám mu, že kovář ale mluví slovensky, a on na to – no právě, to je aspoň nějaká výzva!“ vzpomínal Rapoš.

Takový byl Karel Gott: Plejáda českých hvězd o milovaném Mistrovi ve speciálním dokumentu

Video se připravuje ...
Toto video je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!



Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.

Známé celebrity
Agáta Hanychová • Anna K. • Anna Slováčková • Artur Štaidl • Bolek Polívka • Dagmar Havlová-Veškrnová • Dagmar Patrasová • Daniela Písařovicová • Dominika Gottová  • Eva Burešová • Eva Samková • Felix Slováček • Filip Blažek • František Ringo Čech • Hana Gregorová • Hana Zagorová • Helena Vondráčková • Hynek Čermák • Iva Kubelková • Ivana Gottová • Iveta Bartošová • Jakub Prachař • Jan Čenský • Jan Kraus • Jana Adamcová Nováková • Jana Boušková • Jaroslava Obermaierová • Jiří Bartoška • Jiří Krampol • Jiřina Bohdalová • Jitka Čvančarová • Josef Kokta • Karel Gott • Karel Šíp • Kate Middleton • Kateřina Brožová • Libor Bouček • Linda Rybová • Lucie Bílá • Lucie Borhyová • Lucie Šafářová • Lucie Vondráčková • Lukáš Vaculík • Mahulena Bočanová • Marek Eben • Marta Kubišová • Martin Dejdar • Michal David • Monika Marešová-Poslušná • Ondřej Gregor Brzobohatý • Pavla Tomicová • Petr Janda • Rey Koranteng • Sára Affašová  • Sara Sandeva • Simona Krainová • Štefan Margita • Taťána Kuchařová • Tatiana Dyková • Tereza Kostková • Tomáš Plekanec • Václav Neckář • Veronika Arichteva  • Veronika Gajerová • Veronika Žilková • Vojtěch Dyk • Vojtěch Kotek • Zdeněk Pohlreich • princ George • princ Harry