Muž trpící schizofrenií jako Barbora Orlová: Vím, co se jí děje v hlavě! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 21. června 2024

Svátek slaví Alois, zítra Pavla

Muž trpící schizofrenií jako Barbora Orlová: Vím, co se jí děje v hlavě!

Barbora Orlová zabila Petra, který chránil spolužačku.
Barbora Orlová zabila Petra, který chránil spolužačku.  (Foto Aha! – Jiří Čada, ČTK, ara)

Těžká schizofrenička v uplynulém týdnu vnikla do školy a pobodala studenty, jeden zemřel. Národ zachvátilo dílem zděšení a dílem obrovské rozhořčení. Není to omluva, ta žena byla nemocná. Neomluvitelné ovšem je, když se o schizofrenii nemluví a je tabu. Lidé o té nemoci musejí vědět co nejvíc. Už třeba proto, aby rozpoznali, že někdo z okolí má podobné příznaky…

Jen v Čechách schizofreniků žije více než sto tisíc, ve světě několik milionů! Najít ovšem někoho, kdo by přiznal, že trpí schizofrenií a navíc by byl ochotný ještě o ní mluvit, je téměř nemožné. Nám se podařilo najít mladého muže, který jako jeden z mála přiznal, jaké to doopravdy je. Co prožívá, co cítí, jak proti té bestii bojuje… Dokonce si o všem vede podrobnou kroniku. Z jeho příběhu mrazí…


Strašila ho, že bude konec světa
Jeho rodina žije mezi bludy a halucinacemi. „Moji rodiče měli oba schizofrenii. Máma se o mě nedokázala postarat, tak mě vychovávala babička. Ne, že bych neprožil dětství jak se má, ale prostě mě vychovávala jinak,“ líčí dvaatřicetiletý Jiří Láska, který žije v v podhorské vsi Batňovice poblíž Trutnova. „Když mě babička tahala do kostela, představoval jsem si, jak věřící říkají sprostá slova a jak sedí pan farář na soše, ale byly to pouze představy, ne že bych něco takového viděl,“ konstatuje.

Babička ho prý často strašila tím, že bude konec světa a na obloze se objeví velký kříž. „Jednou sem viděl za rohem nějaký stín a tak jsem si myslel, že je to vrah. Byl jsem o tom stoprocentně přesvědčený a začal křičet,“ vzpomíná na moment, kdy se zákeřná choroba ozvala poprvé.  


Myslel si, že je milionář
I přes nástrahy nemoci se vyučil elektrikářem a nastoupil do práce, kde vydržel dva roky. „Učňák jsem udělal jen tak tak. V práci jsem myslel, že se z té jednotvárné práce zblázním,“ popisuje. Schizofrenie se začala hlásit čím dál tím častěji.  „Pak jsem začal chodit sem a tam, jako můj otec a začal šílet z toho, že to mám po něm,“ dodává. Bludy, hlasy, které ho děsily, se stupňovaly.

„Babička do mě začala pumpovat léky pro staré lidi,“ konstatuje. „Měl jsem třeba představy o lítacím stroji, že bude lítat na pohon víra v boha. Pohon víra v boha znamená, že to letadlo může řídit pouze osoba, která věří v boha. Nebo že mám pod celou republikou vybudované podzemní metro. Nebo že sem postavil obří krytý bazén a že na tom vydělávám půl milionu měsíčně. Tenkrát jsem to za halucinaci nepovažoval.“  


Bál se vraha za rohem
Lékaři nakonec brzy přišlo na to, že i on, stejně jako jeho rodiče, trpí schizofrenií a dostal invalidku. „Před čtyřmi lety mně chtěli z důvodu, že jsem nebyl v žádné nemocnici, sebrat důchod. Tak jsem vysadil léky a myslel jsem, že půjdu zase do práce,“ říká Jirka, který ale krátce na to skončil ve vážném stavu v nemocnici. „Tam mě to všechno došlo a začal jsem pátrat, kdy ta schizofrenie u mě v hlavě propukla. Jestli to začalo v jednadvaceti, kdy jsem se bál žlutých autíček českého Telecomu nebo už v dětství, kdy jsem se bál vraha za rohem,“ prozrazuje.

„Už jako malej jsem byl jiný než ostatní děti. Kamarádů jsem moc neměl. Ve dvaceti se začalo něco dít, měl jsem pocit, že málo piju, nebo jsem začal chodit po místnosti jako táta a přitom se mi honily různé myšlenky, až jsem se z toho zbláznil,“ popisuje mladý muž, který se od většiny pacientů psychiatrických léčeben zásadně odlišuje. Pomocí internetu komunikuje s okolím, stará se o nemocnou matku a starou babičku a uvažuje o smyslu života i o své nelehké existenci.
(podle serveru jirilaska.cz)

Co je schizofrenie?
•    Těžké duševní onemocnění, jedná se v podstatě o rozdvojení osobnosti, kterou provází rozklad osobnosti, těžká porucha myšlení, vnímání, jednání a cítění.
•    Mezi obecné projevy patří nestandardní myšlení (schizofrenik má vlastní logiku uvažování), uzavření se do vlastního světa, změněné prožívání a zmatek v pocitech.
•    Typickými schizofrenními symptomy (příznaky) jsou halucinace a bludy.
•    Při jejím vzniku hrají velkou roli dědičnost a genetické předpoklady. Tato choroba není léčitelná.

Známé osobnosti trpící schizofrenií: Ladislav Frej mladší
Mohl jít ve stopách svých slavných rodičů Věry Galatíkové (69) a Ladislava Freje (72). Těžká psychická choroba ho ovšem připravila o možnost stát se slavným hercem. „Poprvé to na mě přišlo na vejšce na horách, kde jsme kouřili marihuanu. Najednou jsem byl strašně vztahovačný, nepříjemný a rostl ve mně pocit, že všichni jsou proti mně, byl jsem paranoidní,“ svěřil se v pořadu 13. komnata na České televizi Ladislav Frej mladšíPřečtěte si
va45
20. 10. 2014 • 12:33

Všechny né jen ty co vraždí.Ovšem nevyvraždit ale izolovat je od lidí .Orlová se zřejmě specializuje na děcka. to je velice špatné.Udělala to už 2x udělá to zas.Proto se musí děti chránit od takových vraždících lidí.Přečtete si jeden článek a už víte,že je pán strašný chudák.Zřejmě se léčí a nevraždí.Ovšem,kdyby se neléčil tak by to bylo špatné.Myslíte si,že v Polsku a Rakousku by Orlovou litovali?

va45
20. 10. 2014 • 12:18

Znám několik schizofreniků ale ti nevraždí.Dodržují léčebný režim,chodí na kontroly k lékaři a žijí životem,který jim jejich nemoc dovoluje.Moje známá,kdybych o ni nevěděl,že je schizofrenička tak to nikdo nepozná. Dokonce vychovala 2 děti,které měla než její nemoc začala.Je to jednoduché ,dodržuje přesnou léčbu.Ovšem Orlová je vraždící monstrum a patří zavřít do psychiatrického ústavu do konce svého života.

viola111
19. 10. 2014 • 15:42

Mám za to, že lidé s takovouto dědičnou zátěží by se neměli rozmnožovat, přenášet to dál a produkovat další osoby takto zatížené, které jsou potencionálně nebezpečné společnosti. Ta z nich navíc nemá žádný přínos, naopak jen jim platí invalidní důchody z prostředků, které svou prací vyprodukovali ostatní užiteční členové společnosti. Je tedy na místě sterilizace takovýchto bláznů. Nicméně pokud jde o tohoto pána, je třeba ocenit jeho odvahu, jak se k tomu postavil.

cernykondor
19. 10. 2014 • 10:36

Těžší forma schizofrenie to ale není, takoví lidi nemluví a nesvěřují se. Mají deformovanou svoji pravdu a obviňují okolí, nikoli sebe.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.