Zubní kaz - Lukáš Koška: Probděl jsem celé noci! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 28. května 2023

Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián

Zubní kaz - Lukáš Koška: Probděl jsem celé noci!

Dneska už se může Lukáš zubit, bolest  způsobená kazem je pryč.
Dneska už se může Lukáš zubit, bolest způsobená kazem je pryč. (Aha! – Jan Exner)

Probdělé noci, protrpěné dny. Takový trest si »užíval« Lukáš Koška (31) z Chodova u Karlových Varů za to, že podcenil zpočátku malý zubní kaz v »pětce vlevo dole«. Takové problémy se zuby ovšem poznala asi většina z nás. Tedy aspoň ti, komu se nedařilo zbytečně dlouho najít čas k návštěvě stomatologa.

„Začalo to tím, že se mi vysypala plomba. Plánoval jsem, že co nejdříve zajdu k zubaři, jenže najednou se mi nějak nedařilo udělat si čas. Zpočátku nepříjemné pocity odezněly, takže jsem to pustil z hlavy,“ vzpomíná Lukáš. Pár týdnů nato pochopil, že to byla chyba.

Na bolest si zvykl

„Kamarádku jsem pozval na tatarák, ke kterému patří topinky. Do jedné z nich jsem se zakousnul a najednou se mi po jazyku začala toulat stěna zubu. Snažil jsem se večer nepokazit. Věděl jsem ale, že je zle,“ pokračuje mladý muž.

„Zbývající část zubu byl ostrý jak břitva, brzy jsem měl jazyk od krve, neustále jsem ho o zub odíral. To nejhorší ale teprve přišlo. Natekla mi dáseň. Sice jen trochu, ale bolest při probuzení v noci byla neuvěřitelná,“ popisuje.

Otálení se nevyplatilo

Objednal se tedy u lékaře, ale nešel tam, neměl čas. Na chvíli se mu ulevilo, a tak si ochotně vyměnil směnu s kolegou, který to potřeboval. Trest následoval hned v noci. „Prášek, který mě do té doby uklidňoval, bolest už neutlumil. Přes den to šlo, ale probděl jsem několik nocí. Až jedno ráno jsem si vzal volno a jel k zubařce, kde jsem trpělivě čekal, jestli na mě bude mít čas. Naštěstí jeden pacient nepřišel,“ říká.

To mu zřejmě zachránilo zub. Další otálení by totiž zánět pod zubem jen zhoršil, už tak si lékařka nebyla jistá, jestli nebude třeba chirurgický zákrok. Několik návštěv, při kterých pročistila od zánětu kanálky, stěnu místo ulomené vymodelovala.

„Jestli z toho mám nějaké poučení? Pochopitelně. Na neprospané noci a těch pár vyhozených stovek, které jsem mohl ušetřit, zapomenout nelze,“ zubí se Lukáš.

MUDr. Pavel Lukl: Kazy nedědíme, špatně si čistíme zuby!

„Neměli bychom si namlouvat, že špatné zuby dědíme, ale raději pečovat o svůj chrup důkladněji,“ říká MUDr. Pavel Lukl z brněnské stomatologické kliniky Ichtys Dent. Zároveň vyvrací některé mýty a radí, na co máme při péči o zuby více dbát.

Zubaři obvykle zdůrazňují, že kaz není důsledkem nějaké dědičnosti. Skutečně neexistují žádné vrozené dispozice?

„Zubní kaz je nejrozšířenější infekční onemocnění v naší populaci a člověk ho získává od svého okolí. Genetické predispozice mohou ke vzniku zubního kazu zčásti také přispívat, ale ne v takové míře, jak je všeobecně udáváno.“

Jako prevence existuje pouze čištění, čištění, čištění, případně použití dentální nitě?

„V podstatě ano. Nejlepší prevencí je správná technika čištění zubů a používání přídavných čisticích doplňků, jako je dentální nit, mezizubní kartáčky a podobně.“

Co sledovat při nákupu pasty?

„Pro čištění zubů pasta jako taková není důležitá. Každý by měl svou zubní pastu projednat se svým zubním lékařem. Jsou různé druhy past, které se liší složením. Do tří let se používají pasty bez fluoru, další snižují citlivost zubů na termické podněty, pak jsou preventivní pasty, další snižují krvácivost dásní a tlumí záněty.“

A co žvýkačky? Reklamy lákají, že prevenci kazu napomáhají.

„Žvýkačka je dobrá pouze několik prvních minut po jídle. Při žvýkání se zvyšuje produkce slin, které napomáhají k očištění zubů od zbytků jídla. Dlouhodobé žvýkání žvýkaček je naopak škodlivé, protože přetěžuje čelistní klouby a zvyšuje tvorbu žaludečních šťáv.“

Jaké potraviny nejvíce zubům škodí a které jim naopak prospívají?

„Zuby nejvíce kazí potraviny s velkým obsahem cukru a jakékoli teplem zpracované škroby, např. brambůrky. Nejlépe zubům svědčí mléčné výrobky a zelenina.“

Četl jsem, že alkohol má na stav zubů poměrně pozitivní vliv. Je to pravda?

„Pravda je, že alkohol zabíjí bakterie. Ale… Při dlouhodobém užívání vám odejdou játra. Teď seriózně – existují ústní vody obsahující alkohol, jejichž užívání je pozitivní na zuby, ale ne na dásně. Proto ústní vody s alkoholem nedoporučuji svým pacientům.“ 

Doporučujete měnit značky zubní pasty či ústní vody?

„Doporučuji vhodnost konkrétních výrobků projednat se svým dentistou. Jsou různé zubní pasty, ať už preventivní, nebo léčebné. Osobně doporučuji zubní pasty s fluorem a xylitolem. Tyto látky snižují množství bakterií v ústech a posilují sklovinu.

Víte, že...

…zubní kaz je bakteriemi způsobené infekční onemocnění, které napadá tvrdé zubní tkáně?

…mikroorganismy rozkládající cukryobsažené v potravě máme v ústech všichni? Vytvářejí kyseliny, které rozpouštějí zubní sklovinu.

…prevencí je vhodná strava bez zbytečného obsahu jednoduchých cukrů (sladkostí, sladkých nápojů), dokonalá a hlavně pravidelná zubní hygiena, která se neomezuje pouze na použití kartáčku a pasty,ale využívá i další pomůcky jako zubní nitči mezizubní kartáček?

Přečtěte si
rydlo
8. 5. 2012 • 14:26

Mě občas také bolívají zuby, bude také obsáhlý článek o mém bolestivém zubu?

bobina
5. 5. 2012 • 07:36

Cikáni si zuby nečistí a mají je krásné,navíc pevné a bílé! Pastua je spíš škodlivá,čištění zubů je více méně problém hygienický,protože i po vyčištění zubů máme v puse zbytky a bakterie,takže blábol na entou!!!

liwa
4. 5. 2012 • 12:28

Po přečtení jsem se konečně odhodlal si poškozený zub obrousit pilníkem a fakt to bolí a vypadenou amalgánovou plombu už léta nahrazuji kvalitními sice olověnými rybářskými bročky z NDR.Dáseň má s použitým materiálem zpočátku problém,ale pak si zvykne a nakonec i celý organismus.Výhodou je rozhodně cena výplně všech hmotnostních kategorií a to 0.001 DDR mark za kus.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.