Mnemotechnické pomůcky: Jak si zapamatovat nákup?

Slovní nebo grafická konstrukce, která slouží k zapamatování určitých informací. Je zábavná a využít se dá nejen ve škole či v práci, ale i v každodenním životě. Mnemotechnické pomůcky si můžeme vytvářet sami, třeba k zapamatování nákupního seznamu.
Určitě jste už někdy nějakou mnemotechnickou pomůcku použili. Třeba při vybavování, kolik je poloměr Země. Je to přece »šetři se, osle!« (6378 km). Kromě notoricky známých a zavedených pomůcek si můžeme vytvářet i vlastní. Jednak se tím rozvíjí kreativita, a navíc se cvičí mozek. Těžko zapamatovatelná data, čísla nebo seznamy se s takovými zábavnými nápovědami lehce vybaví.
Jak na to?
• Zkuste akrostich [akrostych]
Akrostich je báseň, v níž počáteční písmena, slabiky nebo slova každého verše tvoří slovo, jméno nebo větu. Při tvoření mnemotechnických pomůcek jde o metodu, která pracuje s počátečními písmeny nebo slabikami ve slově či větě.
Příklady: Braniboři ProDaLi Dvě HuTaČevi. = Smetanovy opery: Braniboři v Čechách, Prodaná nevěsta, Dalibor, Libuše, Dvě vdovy, Hubička, Tajemství, Čertova stěna
Emil Hodil Granát Do Atomové Elektrárny. = struny na kytaře: e h g d a e
Hnědovlasá Linda Nakreslila Krásného Robota Cestou z Francie. = skupina I.A periodické skupiny prvků (vodík a alkalické kovy: H, Li, Na, K, Rb, Cs, Fr)
• Vymyslete říkanku
Abyste si zapamatovali více slov (např. názvy děl, významná jména apod.), pomůže vám říkanka. Příklady: Sinová to praví věta: sinus alfa ku sinus beta = sinová věta pro výpočet délek stran a vnitřních úhlů v obecném trojúhelníku BeFeLeMe Pes Se VeZe. = obojetné souhlásek B F L M P S V Z
• Pomozte si fantazií
Některé informace si můžeme zapamatovat pomocí obrázků a grafických prvků. Například při zapamatování jmen, důležitých telefonních čísel, nákupního seznamu nebo třeba PINu na klávesnici. Příklady: 158 = číslo tísňové linky policie (8 jako pouta) 150 = číslo tísňové linky hasičů (0 jako rybník) 155 = číslo tísňové linky ambulance (5 jako invalidní vozík)
• Počítejte písmena
U složitějších čísel (historická data nebo hodnota pí) pomáhají pomocné věty. Ty se tvoří následujícím způsobem: každé slovo má tolik písmen, kolik je hodnota čísla na dané pozici.
Příklady: Mě a mně = zájmeno mě (2 písmena) se používá ve 2. a 4. pádě, což jsou násobky čísla 2; zájmeno mně (3 písmena) se používá ve 3. a 6. pádě, což jsou násobky čísla 3. Sám u sebe v hlavě magického pí číslic deset mám. = 3,141592653
• Vytvořte akronym
Jde o druh zkratky, která se skládá z počátečních písmen víceslovného názvu nebo skupiny slov, lze ji přečíst jako jedno slovo a potažmo i skloňovat. Příklady: URNA = Útvar rychlého nasazení ZADEK nebo DEKA = vitaminy rozpustné v tucích: A, D, E, K