Nezmačkaný obal za 4 koruny: Záloha na plechovky a PET lahve | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 16. července 2024

Svátek slaví Luboš, zítra Martina

Nezmačkaný obal za 4 koruny: Záloha na plechovky a PET lahve

Plechovky už snad v lese neskončí.
Plechovky už snad v lese neskončí. (Pexels)

Čtyři koruny si nejspíš už v dohledné době připlatíte za váš oblíbený nápoj v plastové lahvi nebo plechovce. Stejnou částku vám ale vrátí v obchodě či na benzince. Pokud tedy obal doručíte zpět nepomačkaný.

Možná už od půlky příštího roku, nejpozději však od ledna 2026, se Česko připojí k asi dvanáctce evropských států, kde už vratné zálohy na plechovky a plastové lahve fungují. Za vrácení neponičené plechovky či PET lahve vám pak vrátí 4 koruny. To je o korunu více než za běžnou vratnou skleněnou lahev. Zálohu půjde uplatnit na obaly o objemu 0,1 až 3 litry, nikoliv však za krabice od mléka či obaly od nápojů nad 15 procent alkoholu.

JAK NA TO?

MŽP počítá se vznikem 11 tisíc míst pro sběr obalů, vedle obchodů by se měly zapojit i čerpací stanice. Povinně je mají odebírat provozovny nad 50 metrů čtverečních, ty menší pak na dobrovolné bázi. „Koupím petku nebo plechovku, obchodník k tomu přirazí 4Kč zálohu, potom zase vrátím a dostanu 4Kč zpátky,“ popsal nedávno pro Aha! šéf MŽP Petr Hladík (39, KDU-ČSL). „Automaty umí, že tam dám čtyři plechovky, tři petky, pět piv, zmáčknu čudlík, vytáhnu lísteček a s tím potom jdu k té kase a dávám to proti nákupu. U těch menších obchodů nebo benzinových čerpacích stanic to bude manuálně, tzn. jenom se naskenuje kód a proti tomu zase zpátky bude ta záloha,“ dodal Hladík.

ČISTŠÍ ŠKARPY

Novelu odpadového zákona by podle Hladíka měla vláda schválit ještě do konce srpna. Zálohový systém má postupně nabíhat od poloviny roku 2025, plně funkční má být půl roku poté. Od jeho zavedení si rezort slibuje mj. menší binec v přírodě. „Tyto materiály se neustále povalují různě po městských parcích, škarpách ve veřejném prostoru. Druhý zásadní důvod je prostý. Je to otázka oběhového hospodářství – abychom ze staré lahve udělali lahev novou,“ dodal včera ministr.

CO VADÍ?

Podle ministra je proti zavedení hlavně tzv. odpadová lobby. Odpůrci zálohování například upozorňují na nutnost dopravy obalů do obchodů, nároky na prostor sběrných míst a nutnost zachovat obal neporušený. Tedy nesešlápnutý, a ještě včetně etikety.

Průzkum: Češi jsou pro

Tři čtvrtiny Čechů podporují zavedení záloh na PET lahve. Vyplývá to z červnového průzkumu společnosti Ipsos mezi 4200 respondenty. Největší podporu má zálohování u mladé generace. Souhlas s ním zní také z většiny krajů, nejvíc pak z Ústecka (84 %).

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.