Mýty a pravdy o pitném režimu: Jaká je nejrozšířenější hloupost?

První vedra snad máme za sebou, další nás ale do konce léta jistě čekají. Klíčová je během nich hydratace, o níž ovšem panuje řada mýtů. Vybrali jsme šest nejčastějších z nich. Věděli jste kupříkladu, že káva vážně organismus neodvodňuje?
MÝTUS 1: ALESPOŇ 2 LITRY DENNĚ
Nejrozšířenější hloupost, která o hydrataci panuje. „Liší se to člověk od člověka, v závislosti na výšce, váze, aktivitě a prostředí,“ vysvětluje expertka na výživu Wendy Bazilianová. V horku je spotřeba vody vyšší a neměli bychom na pití zapomínat ani tehdy, pokud se viditelně nepotíme. Tělo totiž ztrácí vodu dýcháním a skrz povrch kůže.
MÝTUS 2: ŽÍZEŇ ZNAMENÁ, ŽE POTŘEBUJETE PÍT
„Pozdě! V době, kdy cítíte žízeň, už jste lehce dehydratovaní,“ varuje Bazilianová. „Jakákoli ztráta vody v těle pod 1 – 2 % přitom znamená pokles kognitivních funkcí, zhoršení fyzické i psychické výkonnosti.“ Optimálním ukazatelem dostatečné hydratace je močení – v ideálním případě bychom měli malou potřebu vykonávat jednou za 2 až 3 hodiny.
MÝTUS 3: ZAVODŇUJÍ JEDINĚ NÁPOJE
Počítá se i vodnaté ovoce, jako je meloun či hroznové víno, nebo zelenina typu okurky či rajčat. Ideální je ve vedrech i smoothie nebo studená polévka gaspacho.
MÝTUS 4: KOFEIN DEHYDRATUJE
Káva i čaj se ve skutečnosti počítají do pitného režimu, protože se připravují z vody. Tyto nápoje by ale měly být spíše doplňkové, perlivé či neperlivé vodě, jako chuťovka.
MÝTUS 5: SPORTOVNÍ NÁPOJE JSOU PŘI CVIČENÍ NEZBYTNÉ
Iontovým nápojům by měli dát přednost pouze vrcholoví sportovci. Při běžných rekreačních aktivitách (chůzi, cyklistice, výklusu) i během parna postačí obyčejná voda.
MÝTUS 6: VĚTŠÍ MNOŽSTVÍ VODY NAJEDNOU ZAVODNÍ LÉPE
Naopak, může dojít k tzv. hyponatrémii. Během ní rapidně klesne hladina sodíku, protože se v těle nachází přebytek vody. Vede to k příznakům, jako jsou nevolnost, bolest hlavy, zmatenost, případně záchvaty. Efektivnější a zdravější je popíjení vody po doušcích rovnoměrně během celého dne.