Návrh ministra Válka: Nová pravidla pro zranění pod vlivem | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 24. července 2024

Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub

Návrh ministra Válka: Nová pravidla pro zranění pod vlivem

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ve Sněmovně (květen 2024)
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ve Sněmovně (květen 2024) (ČTK / Šimánek Vít)

Veřejnost v uplynulých dnech zaskočil návrh novely z pera ministerstva zdravotnictví Vlastimila Válka (64, TOP 09). Počítá s tím, aby lidé, pokud se zraní pod vlivem omamných látek včetně alkoholu – například při rvačce či bouračce, si léčbu sami uhradili. Jaký dopad by to mohlo mít v národě, který se alkoholu rozhodně nevyhýbá?

5 otázek a odpovědí

1. Na jaké látky se má návrh vztahovat?

Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění počítá s rozšířením práva na náhradu za poskytnuté pojistné plnění u osob, které se zraní při páchání přestupku či trestného činu, a jsou pod vlivem návykových látek. To by se podle ministra Vlastimila Válka (64, TOP 09) vztahovalo na drogy i alkohol, po takovém člověku by pojišťovny náklady na léčbu vymáhaly.

2. Na koho by se pravidla měla vztahovat?

Novela by platila pro všechny trestně odpovědné, tudíž už pro osoby nad 15 let. „Nepředpokládáme ale, že by v této věkové kategorii osob docházelo k častým úmyslným trestným činům nebo přestupkům pod vlivem návykové látky ve spojení s vlastním zraněním,“ uvedl pro Aha! mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

3. Závislost je diagnostikována jako nemoc. To se budou vymáhat peníze od nemocných?

Návrh se podle ministerstva týká jen případů poškození zdraví, ke kterému dojde v souvislosti s úmyslným trestným činem – třeba postřelením při loupeži či rvačce opilců. Anebo pak přestupku za volantem. „Opilý řidič se nabourá a zraní se,“ dodal Jakob. O tom, kdo si léčbu uhradí, by se mělo rozhodnout v trestním či přestupkovém řízení. Mluvčí ale doplňuje, že novela stále přichází připomínkovým řízením a může ještě doznat změn.

4. Česko má statisíce lidí v exekucích. Nedostalo by je hrazení drahé léčby do dalších problémů?

Už dnes pojišťovny vymáhají náhrady nákladů, které vynaložily na léčení svých pojištěnců, jímž byla újma na zdraví způsobena zaviněným protiprávním jednáním třetích osob. Třeba podle Všeobecné zdravotní pojišťovny jde ročně o stovky milionů korun, průměrná částka se pohybuje od 26 tisíc do 31 tisíc korun. Že by lidé sklouzli do spirály dluhů, toho se ministerstvo nejspíš neobává. Opět s odůvodněním, že jde jen o úzký okruh lidí, navíc pojišťovny mohou v určitých případech – třeba tam, kde je to zcela marné – od vymáhání nákladů na léčbu upustit.

5. Co na to odborná veřejnost?

„Už dnes tyto případy řeší judikatura, která k tomu je, a která se již aplikuje. Takže nevím, jestli se ministerstvo nevlamuje do otevřených dveří,“ řekl Aha! Petr Dimun z webu ceska-justice.cz. Mluvčí VZP Viktorie Plívová nechtěla novelu komentovat s tím, že legislativní proces nebyl dosud dokončen. A třeba poslankyně ANO a členka výboru pro zdravotnictví Válkovi přes Aha! vzkázala, že by se měl raději věnovat dlouhodobým problémům rezortu...

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.