Rádce Aha! Jak nahlásit pojistnou událost?

Léto je nejen čas dovolených, ale také prudkých bouřek i silných dešťů. Jenže málokdo takovou pohromu čeká, a když má dům pod vodou nebo střechu zničily kroupy, často v rozrušení neví, co všechno nahlásit pojišťovně.
Vytvořte fotodokumentaci
Všechny škody zdokumentujte třeba i mobilním telefonem. Čím více záběrů, tím lépe. Rada: Nutný je také celkový snímek vzniklé škody. „Pro hladký průběh likvidace škodní události je zásadní, aby fotografie byly co nejostřejší a v co největší kvalitě,“ doporučuje Jan Marek, mluvčí Generali Česká pojišťovna.
Oznamte událost pojišťovně
K nahlášení škody je ideální použít online formulář dostupný na webových stránkách vaší pojišťovny. Součástí hlášení by měl být i seznam zasažených věcí s uvedením stáří, rozsahu poškození a cenou. Rada: „K hlášení je dobré připravit si číslo pojistné smlouvy, postačí ale i osobní údaje, dále pak kontaktní údaje, číslo účtu pro pojistné plnění a fotodokumentaci poškozených věcí,“ radí specialistka na neživotní pojištění Irena Jakobová z FinGO.
Minimalizujte škody
Pokud je to ve vašich silách, provizorně zabezpečte poškozenou věc, aby se předešlo dalším škodám a zvětšování jejich rozsahu. Zbytečně ale neriskujte – chraňte zdraví, potom až majetek. Rada: S případnými opravami začněte až poté, co jste pro pojišťovnu zdokumentovali rozsah všech škod.
Shromážděte zničené věci
Shromažďujte zničené a poškozené věci pro pozdější prohlídku likvidátorem, pokud to hygienické podmínky dovolí.
Čekejte likvidátora
„Po nahlášení škody vás pravděpodobně bude kontaktovat likvidátor nebo technik pojišťovny. Podle typu a rozsahu škody se buď dohodne termín prohlídky přímo na místě, případně obdržíte požadavek o doplnění dokumentů. Může dojít ke kombinaci obou postupů,“ vysvětluje Jakobová. Rada: Při prohlídce škody byste měli likvidátorovi předložit účty pro výpočet pojistného plnění (pokud už jste je nepřiložili k hlášení o škodě). Jsou to například záruční listy, posudky, faktury apod.
Vyhlížejte dopis
Likvidátor posoudí nárok a vyčíslí škodu. Po skončení likvidace dostanete dopis s informací o jejím ukončení a výší pojistného plnění. Peníze pak dostanete na účet.
Tip Aha! Řekněte si o zálohu
Pokud je to potřeba, je možné požádat svou pojišťovnu o zálohu na pojistné plnění. „Po ověření typu pojištění a rozsahu pojistné ochrany je Generali Česká pojišťovna připravena poskytnout zálohu až do výše 50 % z odhadované výše škody,“ uvádí mluvčí Marek.