Pojištění: Nemovitost není domácnost! Špatnou pojistkou přijdete o statisíce

Někteří Češi pojištění podceňují. Nepojištěných je v Česku 1,6 milionů nemovitostí a 1,7 milionu domácností! A i v případech, že pojištěné jsou, je to na příliš nízkou částku.
Jen samotná pojistka ale při problémech nestačí, musí být i správně nastavená. Pojistná částka tak má odpovídat ceně, za kterou by se dala koupit nebo postavit nemovitost na stejném místě a ve stejné nebo podobné kvalitě. Podle oborníků platí, že smlouvy, které nebyly aktualizovány deset, patnáct ale i více let, nemohou poskytnout odpovídající ochranu.
Pozor na podpojištění
Podle České asociace pojišťoven trpí 70 % pojištěných nemovitostí tzv. podpojištěním. „Průměrná výše podpojištění dosahuje 31 %, což znamená, že pojištěný dostává plnění v průměru ve výši 69 % skutečné škody,“ upřesňuje pojistný matematik Petr Jedlička. Rada: Pojištění pravidelně aktualizujte, ideálně jednou za dva roky. Případně dříve, pokud se skokově změní hodnota majetku. „To se obvykle stává například z důvodu rekonstrukce, přístavby, obnovy střechy, pořízení fotovoltaiky, výměny nábytku či nákupu nových spotřebičů a elektroniky,” vysvětluje Jan Marek, mluvčí Generali České pojišťovny.
Nemovitost není domácnost
Řada lidí si plete pojištění nemovitosti s pojištěním domácnosti. Jde o dvě odlišná pojištění, která sice kryjí stejná rizika, ale na odlišných místech. Stejný živel totiž může způsobit škodu jak na nemovitosti, tak na vybavení domácnosti. Požár může poničit střechu, ale i vybavení uvnitř nemovitosti. Totéž platí o vichřici, záplavách i krupobití.
- Pojištění nemovitosti pokrývá náhradu za poničení domu či bytu (a jejich příslušenství). Vztahuje se na rozestavěný i již zhotovený byt či dům, základní vybavení domácnosti (kuchyňská linka, vestavěné skříně, podlahy, okna...)
- Pojištění domácnosti se vztahuje věci a zařízení, které slouží k jejímu provozu. Týká se tak např.: zařízení domácnosti, spotřebičů, elektroniky (kuchyňských přístrojů, televize, počítače, fotoaparátu), peněz, cenných papírů, šperků, drahocenností, osobních věcí všech členů domácnosti, hraček apod.
Vždy se ptejte, jestli se pojistka vztahuje i na drobné stavby a zařízení (např. kůlna, garáž, studna, oplocení, solární panely), zahradní prvky (bazén, skleník, zahradní technika). Někdy jsou součásti pojistky nemovitosti, jindy je nutné je připojistit zvlášť. „Pojistit lze ale i zahradu, například okrasnou zeleň,“ dodává mluvčí Jan Marek.