Chytré spotřebiče vám usnadní život: 7 věcí, které jde ovládat mobilem

Chytré spotřebiče nám pomocí propojení s mobilním telefonem umožňují žít pohodlněji i úsporněji. A nemusí vždy představovat nějakou závratnou investici. Někdy nám zlepší život i úplné drobnosti.
Víte že...
...chytrými domácími spotřebiči je podle statistik vybavena každá 13. česká domácnost?
1. Osvětlení
Proč si připlatit za žárovky, které se pomocí bluetooth nebo wifi spojí s vaším mobilem? Třeba kvůli tomu, že si můžete přizpůsobit osvětlení podle svých potřeb a nálady. Změníte si intenzitu a barvu světla pro různé aktivity, nastavit ale můžete časovače, které mohou simulovat vaši přítomnost v době, kdy jste třeba na dovolené. Umožňují i synchronizaci s hudbou nebo filmy, což umocní atmosféru při sledování.
2. Zámky
Chytré zámky můžete odemykat a zamykat pomocí aplikace na telefonu. K čemu je to dobré? Snadno můžete sdílet přístup třeba k rekreační nemovitosti s rodinou pomocí digitálních klíčů, které můžete kdykoliv aktivovat či deaktivovat. Uvidíte historii přístupů a budete upozorněni na každé odemknutí nebo zamknutí.
3. Zásuvky
Zásuvku připojenou k internetu můžete pomocí aplikace snadno zapínat a vypínat. Zásuvky navíc poskytují podrobné statistiky o spotřebě jednotlivých připojených zařízení, což vám může pomoci snížit spotřebu v domácnosti.
4. Termostaty
Ovládání topení přes internet je pohodlné. „Chytré ovládání vytápění dokáže optimalizovat teplotu podle aktuální potřeby, čímž může šetřit náklady řádově až o 30 %. Přizpůsobí vytápění podle denního rytmu a lze jej ovládat i na dálku, což je ideální třeba pro temperování chat a chalup v zimním období. Takové technologie nejen šetří energie, ale také zajistí, že přijdete vždy do příjemně vyhřátého domova,“ říká Tomáš Krňávek z Datartu.
5. Žaluzie
Opravdu chytrý dům potřebuje žaluzie, které budou samy řídit množství slunečního svitu pronikající do domu. „Zde nejde jen o to, že lze stáhnout žaluzie na dálku, ale o komplexní inteligentní stínící systém zahrnující řadu dobře sladěných komponent. Jsou z motorizované vnitřní i vnější stínící systémy, které jsou schopné autonomně fungovat bez přímého lidského zásahu,“ říká Ondřej Žatečka, ze společnosti Screen Innovations.
6. Soláry a baterie
„Instalace fotovoltaických panelů umožní snížit závislost na externích dodavatelích a zároveň chránit životní prostředí. Produkcí vlastní energie lze navíc vedle ušetření finančních prostředků dosáhnout i částečné energetické soběstačnosti,“ říká Pavel Bursa ze společnosti Resacs. Chytrá bateriová úložiště poznají energetické potřeby domácnost a na základě toho pak hospodaří s energií. Časy, kdy nejvíc svítí a kdy má domácnost největší spotřebu energie, se totiž míjí.
7. Vodoměry
Nejen u rekreačních nemovitostí se vyplatí mít chytřejší i vodoměr. „Lze sledovat spotřebu vody díky senzorům, nebo kombinovat ohřev vody s tepelným čerpadlem či solárními panely. Ale chytré aplikace pomohou i v oblasti prevence škod, uzávěr vody lze automaticky vypnout v případě úniku vody či havárie,“ říká Jaroslav Žák ze společnosti BWT.