Chystáte se na dovolenou? Nezapomeňte vypnout spotřebiče
Je tu léto a s ním spojené dovolené. Odjezd k moři není ale jen o balení kufrů. Je třeba před ním také zabezpečit domácnost, a myslet i na šetření energií. Zapnuté spotřebiče plýtvají penězi a zvyšují riziko závad či požáru.
Podle průzkumu společnosti epet jen 39 % Čechů před odjezdem vypíná všechny spotřebiče v režimu standby (pohotovostní režim pro rychlé spuštění), dalších 42 % vypíná jen některé a zbytek buď nic neřeší, nebo je nechává běžet. Přitom i uspané zařízení často dál odebírá elektřinu – týká se to například televizí, set-top boxů, herních konzolí nebo mikrovlnné trouby. „Většina lidí netuší, že provoz prázdné domácnosti může za dva týdny stát několik set korun na energiích jen kvůli zapnutým spotřebičům. Největším žroutem je elektrický bojler. A to bez toho, aby z něj někdo vůbec pustil vodu,“ vysvětluje obchodní ředitel epet Roman Šmíd s tím, že ten doma nechá běžet až čtvrtina lidí.
Bojler za dvě stovky
Typická česká domácnost může podle Šmída během čtrnáctidenní dovolené zbytečně spotřebovat až 110 kWh elektřiny, pokud ponechá v provozu spotřebiče jako bojler, klimatizaci, Wi-Fi router nebo rozsvícená světla. To odpovídá částce přibližně 429 korunám při průměrné ceně 3,90 Kč za kWh. Největší žrout, elektrický bojler, sám o sobě představuje přes polovinu celkových nákladů, tedy zhruba 215 korun.
Žere i Wi-Fina
Spotřebiče ve standby režimu nemají sice vysoký příkon, ale při delší nepřítomnosti a při součtu více zařízení se to rychle nasčítá. Podobně je to i s Wi-Fi routerem, který nechávají i v nepřítomnosti v běhu čtyři z pěti domácností. Přitom jde o přístroj, který běží 24 hodin denně a jeho odpojením na dva týdny lze ušetřit desítky korun. Hlavní jistič nechte Každý osmý Čech přiznal, že před odjezdem vypíná hlavní jistič. „Cílem by nemělo být extrémní šetření za každou cenu. Lednici či zabezpečení nechává většina lidí zapnuté zcela oprávněně. Ale stejně jako jsme si zvykli vypínat topení před odjezdem na hory, je dobré osvojit si i pár základních návyků, které pomohou šetřit energii a chránit domácnost,“ dodal Šmíd.
Vyhněte se zkratu
Čtyři z deseti domácností, které využívají plyn, před dovolenou vůbec neuzavírají hlavní přívod. Přitom jde o jednoduchý úkon, který může výrazně snížit riziko havárie. A více než 70 % Čechů nekontroluje stav zásuvek, prodlužovacích kabelů nebo přívodních šňůr. Ty mohou být poškozené, přetížené nebo zaprášené, což v kombinaci se zapnutým spotřebičem může vést k přehřátí i zkratu.
Shrnující boxy v bodech
Co dělat?
•vypínat bojler
•vypínat a kontrolovat zásuvky a prodlužovačky
•uzavřít hlavní přívod vody/plynu •vypínat spotřebiče ve standby režimu
Čeho se vyvarovat?
•nevypínat hlavní jistič
•nevypínat lednici/mrazák
•nenechávat rozsvíceno
•nevypínat topení úplně (v zimě)