Dostupnost bydlení v Česku: Která města si vedou nejhůř?
Výrazně se v posledních deseti letech zhoršila dostupnost nejen vlastního bydlení, ale i toho nájemního. A pětina Čechů tak vnímá náklady na bydlení jako velkou zátěž. Vyplývá to z dat ministerstva pro místní rozvoj.
Nůžky bydlení se v Česku dál rozevírají mezi skupinami obyvatel. Zatímco nájemníci a domácnosti s nízkými příjmy mají kvůli placení střechy nad hlavou stále hlouběji do kapsy, vysokopříjmové domácnosti a ty s vlastním bydlením jsou na tom lépe a lépe. Včera to potvrdila data, které představil rezort Petra Kulhánka (53, za STAN). Zlepšení situace je ale zatím v nedohlednu. Pětina Čechů vnímá náklady na bydlení jako velkou zátěž. Nízkopříjmové domácnosti pak vynakládají na bydlení přes 40 procent příjmů a třeba samoživitelé 33,8 procenta. Zhoršení zaznamenali i senioři. V roce 2021 měl nadměrné výdaje na bydlení zhruba každý desátý důchodce. Dnes je to téměř každý pátý.
Hodně turistů
Nejhorší situace s bydlením je v Praze, kde průměrná domácnost potřebuje 8 svých ročních příjmů na koupi bytu o velikost 60 m2, ale v rámci celého Česka je to »jen« 5,1 ročního příjmu. Hned za hlavním městem jsou Brno, Židlochovice, Tanvald a Vrchlabí. Zatímco první dvě města jsou součástí druhé největší aglomerace v Česku, a tudíž i ona se potýkají s velkým zájmem o bydlení, u zbylých dvou je důvodem turismus. Ten enormně zvyšuje poptávku po krátkodobém bydlení, jenže tím se nedostává bytů pro místní. Naopak nejdostupnější bydlení je v Kraslicích (okres Sokolov) nebo třeba v Litvínově. Obě města mají zcela opačný problém. Lidé je opouští a noví se sem nestěhují...
Pomůžou dotace?!
S nájmem je navíc stejný problém jako s pořízením bytu. Průměrná domácnost potřebuje na nájem šedesátimetrového bytu dát čtvrtinu svého měsíčního příjmu, v Praze je to však třetina. Nejde ale jen o metropoli. Zatížené jsou i méně prosperující kraje jako Moravskoslezský, Ústecký a Liberecký. Jedno z řešení krize prý kabinet má.
„Ta situace lichotivá dnes není. Proto byly spuštěny programy na dostupné nájemní bydlení, kdy do roku 2030 má program až 25 miliard korun na dotace či zvýhodněné úvěry,“ řekl ministr Kulhánek. Peníze mohou obce i soukromé subjekty využít na výstavbu dostupných nájemních bytů.