Sociální bydlení a startovací byty: Kdo na ně má nárok?

Bydlení pro nejzranitelnější skupiny lidí zajišťují různé programy na úrovni státu i samospráv – tedy měst a obcí. Sociální bydlení umožňuje mít střechu nad hlavou těm, kterým by jinak hrozilo bezdomovectví, nebo si dokonce už životem na ulici prošli. Pro mladé rodiny jsou tu zase startovací byty.
PRO MLADÉ
Velká města v Česku také nabízejí programy, kterými pomáhají bydlet lidem na prahu dospělosti. Má to ale několik podmínek, které platí všude. První z nich je věk, startovací byty jsou určeny lidem mezi 18 a 35 lety. Příjem žadatelů nesmí přesáhnout určitou hranici, tu určují sama města. V Brně sice taková hranice neexistuje, žadatel však nesmí vlastnit žádnou nemovitost.
Program je totiž určen zejména těm rodinám a mladým lidem, kteří by jinak na své první bydlení těžko dosáhli. Právě fakt, že jde o první samostatné bydlení (kromě internátu nebo vysokoškolské koleje), je další podmínkou. Dále se musejí uchazeči registrovat u příslušných městských úřadů, kde dokazují svůj nárok. A poslední podmínkou je dočasnost. Startovací byty nejsou určeny k trvalému bydlení. Informace zájemci najdou na webových stránkách daných měst.
PRO OHROŽENÉ
Sociální bydlení je určeno především lidem bez domova nebo lidem, kterým bezdomovectví bezprostředně hrozí. Podle ministerstva práce a sociálních věcí je sociální byt „standardní zkolaudovaný byt nacházející se (zpravidla) mimo sociálně vyloučené lokality, který je přidělován na základě posouzení bytové nouze“. Základním principem je i takzvaná subsidiarita, takže vypisování konkrétních programů leží na obcích a městech. Ministerstvo na jejich podporu pak pravidelně vypisuje dotační programy. Do těch se mohou hlásit nejen samosprávy, ale i jejich příspěvkové organizace a také neziskovky.
Bydlení je určeno lidem bez střechy nad hlavou, na ubytovnách a v azylových domech, lidem nouzově pobývajícím u rodiny či přátel i těm v nevyhovujících obydlích. Podmínkou je, že člověk si nemůže dovolit bydlení ani s pomocí sociálních dávek. Loni stát na 50 projektů v celé republice vynaložil více než 831 milionů korun. Alokováno bylo přitom ještě skoro o 100 milionů korun víc. Vedle Prahy a krajských měst Ostravy, Brna, Olomouce, Plzně a Liberce se do projektu zapojily i Otrokovice, Most, Chomutov, Jilemnice, Rumburk a Staré Křečany na Děčínsku. Jak lidé nebo organizace, které by se rády zapojily, tak lidé, kteří by takové bydlení potřebovali, najdou vše potřebné na webových stránkách socialnibydleni.mpsv.cz.