Smělý plán japonské firmy: Výtah do vesmíru?! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 19. července 2024

Svátek slaví Čeněk, zítra Ilja

Smělý plán japonské firmy: Výtah do vesmíru?!

Animace ukazuje, jak by výtah měl vypadat.
Animace ukazuje, jak by výtah měl vypadat. (Foto Obayashi Corporation)

Zní to jako sci-fi, ale japonská stavební firma Obayashi Corporation se chystá šílený nápad převést do reality. Do kosmu by se výtahem podle plánu mělo jezdit do roku 2050!

Společnost Obayashi chce postavit výtah vysoký nepředstavitelných 96 tisíc kilometrů! Pro srovnání – mezinárodní vesmírná stanice ISS obíhá Zemi ve výšce 400 kilometrů!

Projekt má dopravovat astronauty, náklad i turisty na vesmírnou stanici, která se má v budoucnu začít stavět. Vědci přitom sní o výtahu spojujícím naši planetu s vesmírnou stanicí po dlouhá desetiletí. Jedna z největších stavebních firem v zemi, která postavila třeba třetí nejvyšší budovu planety, telekomunikační věž Tokyo Skytree (634 m), si na gigantický projekt troufá, ačkoliv plán má pochopitelně celou řadu úskalí.

Firma staví výškové budovy.

Samotné náklady na stavební práce by stály závratnou sumu, firma je odhaduje kolem 2,5 bilionu korun. A to zatím nikdo nepropočítal náklady na údržbu, provoz, energie, personál a nezbytné modernizace. Navíc konstrukce a provoz výtahu může přinést nežádoucí dopady na životní prostředí a možné narušení atmosféry. Výtahový kabel by musel být extrémně pevný z obtížně vyrobitelných materiálů na bázi uhlíku. Realizace projektu je proto zatím krajně nejistá...

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.