Mars na Zemi! Ostrov v Arktidě slouží k tréninku na dobytí rudé planety | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 30. května 2024

Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila

Mars na Zemi! Ostrov v Arktidě slouží k tréninku na dobytí rudé planety

Kdy dojde na kolonizaci?
Kdy dojde na kolonizaci? (Foto scom)

Vítejte na ostrově Devon. Ten sice spadá pod Kanadu, nachází se ale v Arktidě, 1600 km jižně od severního pólu. Je zcela neobydlený a slouží vědcům jako simulátor podmínek, jaké na lidstvo čekají na Marsu!

S rozlohou 55 247 km² je největší neosídlený ostrov na světě, jen o něco menší než Chorvatsko, ovšem průměrná roční teplota dosahuje –16 ˚C, během zimy se ale ukazatel teploměru zastaví i na –50 ˚C! Tedy teploty ne nepodobné tomu, jaké panují na Marsu. Vědce ale láká povrch zvrásněný dopadem kráteru před 32 miliony let. Zvrásněné kaňony a údolí pokryté ledem tak skoro dokonale připomínají povrch rudé planety, na místě navíc skoro vůbec neprší. Není divu, že lokalita byla zvolena jako místo, kde vědci provádějí experimenty a cvičí na dobytí Marsu. První lety plánuje NASA po roce 2030.

Drsná planeta

Současné podmínky nejsou pro lidstvo vhodné kvůli extrémním teplotám a pobyt mimo skafandr je zcela vyloučen. Mars má nedýchatelnou atmosféru a krajinu pokrývá toxický prach.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.