Úspěch mise Američanů: Po 52 letech zpátky na Měsíci | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 20. dubna 2024

Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra

Úspěch mise Američanů: Po 52 letech zpátky na Měsíci

Zpět na Měsíci po 52 letech
Zpět na Měsíci po 52 letech (ESA )

Sice už to není malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo, pořád je to však přistání na Měsíci s puncem jedinečnosti. Američané se poprvé od roku 1972, tedy po téměř 52 letech vrátili na Měsíc, sice s bezpilotní sondou, avšak premiérově výpravou soukromé firmy (s podporou NASA).

Americká společnost Intuitive Machines se zapsala do historie jako první komerční společnost, která dostala na povrch Měsíce svou kosmickou loď. Její modul Odysseus úspěšně přistál poblíž lunárního jižního pólu a začal posílat data k Zemi zhruba dvě hodiny po dosednutí. „USA se vrátily na Měsíc. Dnes poprvé v historii lidstva odstartovala a vedla cestu nahoru komerční společnost – americká společnost,“ řekl Bill Nelson z NASA, která projekt podpořila injekcí asi 2,75 miliardy korun.

Návrat USA po půlstoletí bouřlivě oslavily desítky lidí v řídícím centru v Houstonu. Dlouhé minuty hrobového ticha při čekání na první signál po přistání rozčísla věta ředitele letu Tima Craina: „Odysseus má nový domov! Můžeme bezpochyby potvrdit, že naše zařízení je na povrchu Měsíce a vysílá.“ A v sále propuklo nadšení. Obdivu se dočkali i od domácí konkurence Astrobotic Technology, která se pokusila o totéž letos v lednu, ale kvůli kritickému úniku paliva musela od přistání na Měsíci opustit.

„Neuvěřitelný úspěch. Nemůžeme se dočkat, až se k vám v blízké budoucnosti připojíme,“ uvedli. V posledních letech se do dobývání Měsíce pustily vesmírné agentury řady zemí, přičemž postupně uspěli jak Indové, tak Čína a před pár dny i Japonci se sondou SLIM. Neúspěšní byli Izraelci a Rusové s modulem Luna-25. Všechny snahy směřují k tomu, aby do měsíčního prachu ještě v tomto desetiletí opět vkročila lidská noha a začala se tam budovat pevná vesmírná stanice, jež by byla mezistanicí v cestě lidstva k osídlení Marsu.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.