Začali opravovat starý dům a... Pod podlahou našli poklad! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 24. července 2024

Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub

Začali opravovat starý dům a... Pod podlahou našli poklad!

Manželé Fooksovi měli štěstí.
Manželé Fooksovi měli štěstí. (Foto X.com)

Představte si, že sedíte v kuchyni a netušíte, že pod podlahou máte starodávný poklad milionové hodnoty ze 17. století. Ačkoliv podobné příběhy známe spíše z filmů, britskému manželskému páru Robertu a Becky Fooksovým se to skutečně stalo.

Fooksovi vlastní starý dům ze 17. století v městečku Bridport v hrabství Dorset poblíž Lamanšského průlivu. Nyní se usnesli, že dům potřebuje rekonstrukci, a civilním povoláním zemědělský inženýr Robert se rozhodl začít tím, že krumpáčem rozkope betonovou podlahu v jejich kuchyni. Ani ve snu ale nečekal, co se skrývá půl metru pod podlahou. Narazil na rozbitou glazovanou keramickou mísu, která byla po okraj naplněná zlatými a stříbrnými mincemi. Fooks napočítal celkem 1029 mincí včetně vzácných exemplářů králů Jakuba I. a Karla I.

Manželé mince poslali do muzea k identifikaci. Předpokládá se, že je ukryl někdy v letech 1642 až 1644 tehdejší majitel domu během občanské války a už neměl možnost si je vyzvednout. Odborník odhadl cenu nálezu na 35 tisíc liber (1,03 milionu korun), ale v následné aukci se prodaly dokonce za 60 tisíc liber (1,77 milionu korun)!

Splatí dluhy

Fooksovi si dům pořídili teprve v roce 2019. „Rozhodli jsme se snížit přízemí domu a provést rozsáhlou rekonstrukci. Část peněz z aukce použijeme na samotné stavební úpravy a na splacení dluhů. A za to, co zbude, si uděláme radost,“ sdělila médiím Becky Fooksová.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.