Nález zemědělce na Opavsku: Místo řepy vykopal zlatou čelenku | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 5. března 2024

Svátek slaví Kazimír, zítra Miroslav

Nález zemědělce na Opavsku: Místo řepy vykopal zlatou čelenku

Nahoře originál, replika ukazuje, jak dřív vypadal.
Nahoře originál, replika ukazuje, jak dřív vypadal. (Foto Aha! – ﷯M. ﷯Charbulák )

Při sklizni řepy našel před rokem zemědělec v Opavě-Kateřinkách poklad historicky nevyčíslitelné hodnot. Nyní odborníci představili v Bruntále výsledky bádání. Šperk nosily zřejmě jako čelenku důležité ženy a má hodnotu 5,6 milionu!

„Nikdy nic podobného nebylo na území Česka nalezeno. Pro pravěkou archeologii jde o nález století,“ řekl o šperku z doby bronzové (2000 – 700 př. n. l.) archeolog Stanislav Stuchlík. Podle něj jde takřka s jistotou o čelenku, kterou nosily v tehdejší společnosti vysoko postavené ženy. Dodal, že podobný šperk se našel v 80. letech minulého století v polských Krzanowicích, jen 20 kilometrů od Opavy. Oba šperky měly vyryty stejné kruhové ornamenty a našly se velmi blízko sebe, což naznačuje další možný objev. „Evidentně nejde o žádný dovoz z jiné části Evropy, ale jde o místní šperk. Na Opavsku se mohla nacházet dílna, která tyto šperky vyráběla,“ řekl analytik Matěj Kmošek.

Unikátní dílo

Pokud se týká šperku, jde o unikátní řemeslnou práci. „Na krajích je tloušťka šperku čtvrt milimetru, ale uprostřed jen pět setin milimetrů, takže je tenčí než běžný kancelářský papír,“ řekl Matěj Kmošek. Zlato užité k výrobě mohlo také být domácí, možná z Jeseníků. „To je ale předmětem dalšího bádání,“ uzavřel.

Do neděle k vidění

Šperk zkoumali odborníci z Akademie věd Brno. Dovezli ho k prezentaci výsledků bádání do Bruntálu, kde v muzeu zůstane do konce týdne. „Těch pět dnů si ho mohou lidé prohlédnout. Jsem šťastná, že zrovna u nás v malém městě,“ řekla ředitelka Ema Havelková s tím, že doporučuje pro očekávaný zájem rezervaci na čísle 554 717 949.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.