Moravský excalibur z roku 1650: Největší poklad v Česku | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 6. prosince 2023

Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín

Moravský excalibur z roku 1650: Největší poklad v Česku

Unikát před jeho rekonstrukcí ukázali krátce veřejnosti.
Unikát před jeho rekonstrukcí ukázali krátce veřejnosti. (Foto Technické muzeum Brno, Městské muzeum a galerie Holešov)

Už z jara příštího roku se ve své původní nádheře zaleskne meč symbolizující soudní a vojenskou vládu nad Moravou. Jde o její nejstarší dochovaný symbol nevyčíslitelné hodnoty, který nyní prochází náročným zkoumáním a rekonstrukcí.

Tzv. moravský Excalibur si nechal v roce 1650 vyrobit moravský hejtman Jan z Rottalu. „Nebyl určený do bitev, přesto máme na stole velmi kvalitní zbraň, rozhodně ne nějakou atrapu. Navíc je bohatě zdobený zlatem a stříbrem,“ řekla šéfka centra konzervace Technického muzea v Brně Alena Selucká. Právě tam odborníci unikát rekonstruují. „Po zbrojířské, ale i stříbrnické či zlatnické stránce jde o špičkový předmět,“ prozradila. Meč má kvalitní kalenou čepel. Je zdobená zlatým leptem, po obou stranách jsou na ní jednorožci. Rukojeť i s kováním pochvy jsou silně postříbřené. „Tvar čepele připomíná pozdní středověk, podle vědců je ale dílem barokního mečíře, který záměrně napodobil starobylý symbol pozemské vlády,“ popsala Dana Podhajská z Městského kulturního centra v Holešově. V tamním muzeu meč někdejšího majitele holešovského panství ležel až do nedávna takřka nepovšimnutý...

Jako korunovační klenoty

Meč z roku 1650 je jedním z největších pokladů muzejních sbírek a nejstarší památka toho typu u nás. Na Moravě platil za obdobu korunovačních klenotů. „Rottalové zbraň dědili, a to i v ženské linii. Nikdy jej neprodali, ani ho k prodeji nenabídli,“ řekla Dana Podhajská. Muzeu darovala meč poslední majitelka zámku poté, co objekt znárodnili.

Významný úředník

Jan Antonín z Rottalu byl moravský šlechtic z původně štýrského rodu Rottalů. Řadu let zastával nejvyšší zemské úřady na Moravě a za třicetileté války se stal významnou osobností habsburské monarchie. Jeho působení nakonec přesáhlo i hranice Moravy. Byl povýšen na hraběte, získal Řád zlatého rouna. Kromě jiného vybudoval zámky v Holešově a Napajedlech. + foto rottal

Víte že...

...moravský Excalibur se používal při ceremoniích? Herold stojící po pravici hejtmana jej při zasedání moravského zemského sněmu, nebo soudu, držel vytažený z pochvy jako odznak moci nad Moravou. Zbraň je barokní, přesto připomíná středověký meč, a to coby symbol starobylého odznaku moci.

Dřevo s látkou

Pochva meče je z bukového dřeva kombinovaná s červenou látkou. Odborníci odhadují, že atlasové hedvábí pochází z Itálie. Vlákno ještě pošlou do laboratoří v Bruselu, kde se vědci specializují na analýzy historických tkanin.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.