Sběratel Jaroslav (70): Vlastní poklady za miliony! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 18. dubna 2024

Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav

Sběratel Jaroslav (70): Vlastní poklady za miliony!

Jaroslav Stuna stojí vedle vitríny se svými nejstaršími známkami světa. Skvostné exempláře získal před třemi lety.
Jaroslav Stuna stojí vedle vitríny se svými nejstaršími známkami světa. Skvostné exempláře získal před třemi lety. (Foto Aha! – Mária Rušinová, archiv J. Stuny, Prestige Philately Club Prague, ČTK/M. Krumphanzl)

Sběratel poštovních známek Jaroslav Stuna (70) z Plzně vlastní sbírku o desítkách tisíc exemplářů za miliony korun. Jeho kolekce čítá i dvě nejstarší známky světa. A i ty máte možnost do neděle 5. listopadu spatřit na pražské výstavě Poklady světové filatelie II. v Obecním domě.

Povoláním inženýr kybernetiky, vlastnící firmu zabývající se automatizací výroby, zdědil už jako malý kluk lásku k poštovním známkám po tatínkovi a dědečkovi Václavu Stunovi – československém legionáři z ruské fronty a pozdějším prvorepublikovém poštmistru z Poličky na Svitavsku, jenž založil první album známek, které se v rodině předává z generace na generaci. „Vybavuji si ze školy, že jsme ve velké skupině kamarádů známky všemožně měnili, zkoumali a porovnávali. Bez extra hlubší znalosti, spíš jsme oceňovali tu vizuální stránku věci. Krásně barevné byly ty největší unikáty,“ usmál se sběratel.

Britské unikáty

Klub Prestige Philately Club Prague (PPCP), jehož je Jaroslav členem, pro veřejnost pořádá vzpomenutou výstavu, na níž lze obdivovat i ony nejstarší známky světa z 6. května 1840 – Penny Black a Two Pence Blue, každá v hodnotě kolem 300 tisíc korun. „Jde o britské známky z klasického období, které jsou těžištěm mojí sbírky. Tyto známky nesou portrét osmnáctileté královny Viktorie (1819–1901), převzatý z medaile vytvořené Williamem Wyonem na počest první návštěvy královny v Londýně,“ vysvětlil Jaroslav Stuna.

Zrod prvních známek

Vznik těchto prvních známek měl dvě hlavní fáze – organizační a technologickou. „Organizační etapa byla charakterizována rozsáhlým výběrovým řízením. Sešlo se přes 2600 návrhů, z nichž vyšla vítězně právě medaile Williama Wyona,“ dodal sběratel. V technologické fázi se pak řešily otázky gramáže papíru, barvy známek, ochranných prvků, barvy a trvanlivosti razítek.

Poklady světové filatelie II.

Kdy: Denně 10.00 až 18.00, do 5. listopadu, kdy se uskuteční aukce známek.

Kde: Obecní dům, Praha 1.

Za kolik: 190 Kč, snížené 120 Kč, rodinné 390 Kč.

Víte, že...

...Britové byli skutečnými průkopníky ve vývoji poštovní známky? Ta se stala v jistém smyslu »internetem« 19. století, jelikož došlo k výraznému zrychlení komunikace mezi lidmi.

Tahle krása se bude dražit!

Na akci budou dohromady prezentovány známky v celkové hodnotě přes půl miliardy korun. A to nejen ve výstavních vitrínách, ale i v aukci, která vyvrcholí v neděli. Mezi její největší lákadla náleží meziarší Křivoklát z roku 1932, italská známka Trinacria z roku 1860, nebo smuteční aršík z pohřbu nacisty Reinharda Heydricha (1904 – 1942) z roku 1943.

Meziarší Křivoklát (1932) Vyvolávací cena: milion korun

Odhadovaná hodnota: 1,4 milionu Kč Zajímavost: Jediný kus s levým okrajem z celkových 6 až 7. Samotná fialová známka Křivoklát stojí jen 50 Kč. Zatímco spojení dvou známek s kuponem 1,4 milionu Kč.

Chybotisk Osvobozená republika (1920) Vyvolávací cena: 80 tisíc Kč.

Odhadovaná hodnota: 150 tisíc Kč. Zajímavost: Disponuje mezi sběrateli populární tiskovou vadou, a sice chybějící hlavou. Tento typ bez vady stojí pouhou 1 Kč. 

Heydrichův smuteční aršík (1943) Vyvolávací cena: 300 tisíc Kč.

Odhadovaná hodnota: 400 tisíc Kč. Zajímavost: Aršíky byly zdarma rozdávány pozvaným na pohřeb Reinharda Heydricha po úspěšné akci čs. parašutistů roku 1942. 

Neapolská Trinacria (1860) Vyvolávací cena: 950 tisíc Kč.

Odhadovaná hodnota: přes 1 milion Kč. Zajímavost: Italská známka pochází z významné světové sbírky a na trhu se již více než 25 let neobjevila. Na světě je známo jen asi 5 kusů nepoužitých exemplářů. 

VZÁCNOSTI VÝSTAVY

Havajská poštovní 2 (1851) Odhadovaná cena: kolem 5 milionů Kč.

Zajímavost: První známka Havaje, ikona světové klasické filatelie, velmi vyhledávaná. Vydaná jezuity pro potřeby frankování dopisů do Ameriky. Existuje jí do 10 kusů na celém světě. 

Tiskový arch Saská trojka (1850) Odhadovaná cena: 50 milionů Kč.

Zajímavost: První známka staroněmeckého státu Sasko byla vydána jako provizorium. Dodnes se z 25 000 vytištěných archů dochoval pouze jeden unikátní exemplář. Byl nalezen nalepen na krbové zástěně v nejmenovaném zámku v Sasku. Jde o zásadní unikát poštovní historie. 

Britská Lady McLeod (1847) Odhadovaná cena: 1 milion Kč.

Zajímavost: Vydaná v dubnu na karibském ostrově Trinidad. Tento exeplář se dochoval na dopise. Celkově takových známek existuje méně než 20 kusů na světě.

Rakouská Ultramarin (1877) Odhadovaná hodnota: 3 miliony Kč.

Zajímavost: Nese motiv Habsburské orlice. Známé jsou pouze tři kusy, tato je zapůjčena z majetku Poštovního muzea od České pošty.Přečtěte si
j.p.toman
5. 11. 2023 • 09:46

To je pozvánka pro zloděje ?

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.