Hádka o dětské pohotovosti: Pediatři odmítají sloužit
Dětské pohotovosti v Česku jsou v ohrožení. Podíl sloužících pediatrů, kteří ordinují mimo nemocnice, se stále snižuje. Přitom by prý stačila jedna služba měsíčně. Lékaři ale sloužit odmítají.
„Stává se, že mladí lékaři brzy poté, co složí atestaci, přestávají zcela vykonávat jakékoliv služby mimo běžnou pracovní dobu. Tento trend je dlouhodobě neudržitelný a snižuje kvalitu lékařské péče o děti v naší zemi,“ varuje primář Dětského oddělení FN Bulovka Ivan Peychl. Upozornil na fakt, že pohotovost je nutným předstupněm nemocniční péče, který oddělí většinu malých pacientů, jejichž stav vyžaduje pouze rychlé ambulantní ošetření. „I jedna služba měsíčně pomůže problém vyřešit,“ dodal. Předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilona Hülleová ale kontrovala: „Pohotovostní služba je součástí neodkladné péče a má být poskytována ve zdravotnických zařízeních s bezprostřední dostupností služeb komplementu, lékárny a zejména lůžkového pracoviště pediatrie. Tedy má být součástí urgentních příjmů nemocnic.“
Mají své jisté?
Podobná situace je i v případě praktických lékařů pro dospělé. Proč doktoři nechtějí sloužit? Podle lékaře, který nechtěl uvést jméno, je péče o pacienta, kterého v životě neviděl, mnohem riskantnější, a pár korun za službu prý oželí. Jaký mají praktičtí lékaři příjem? Jsou placeni tzv. kapitační platbou, za každého pacienta v kartotéce dostávají 65 – 72 Kč měsíčně, za péči o nejmenší/nejstarší se podle pevného indexu zvyšuje. Kromě kapitační platby mají dále od zdravotní pojišťovny příjem za tzv. výkony (preventivní prohlídky, očkování atd.). Průměrně pečuje praktický lékař o 1100 pacientů, počty se liší od 700 do 2000.