STÁVKA LÉKAŘŮ: Drastické omezení péče v nemocnicích | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 20. dubna 2024

Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra

STÁVKA LÉKAŘŮ: Drastické omezení péče v nemocnicích

Ode dneška má velká část oddělení v nemocnicích fungovat v omezeném režimu.
Ode dneška má velká část oddělení v nemocnicích fungovat v omezeném režimu. (Foto Aha! – J. Koťátko, M. Rušinová, K. Kopáč, ČTK/K. Šulová/J. Ožana)

Ambulance, jednotky intenzivní péče, ale i pediatrie. Ode dneška má velká část oddělení v nemocnicích fungovat ve víkendovém, tedy omezeném režimu. Lékaře však zřejmě oblomí dohoda, kterou včera pomohl vyjednat premiér Petr Fiala (59, ODS).

Zatímco v posledních týdnech lékaři odmítli hned několik návrhů ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (63, TOP 09) na zlepšení finančního ohodnocení i přesčasové práce, premiérovi včera stačily tři hodiny jednání. „Dnes jsem nabídl lékařům a zdravotníkům 9,8 miliardy korun na navýšení platů a mezd na rok 2024 v rámci úhradové vyhlášky.“ To je o 1,3 miliardy víc, než kolik měl jako strop nastaveno Válek. Ten průlom považuje za dobrou zpávu. Dohodou ocenil i šéf Sekce mladých lékařů Jan Přáda (33). Připustil ale, že v příštích dnech bude platit omezený provoz. A kdy lékaři protest odvolají?

Jan Přáda

„Ve chvíli, kdy uvidíme konkrétní rozpočet a stvrdíme nějakou gentlemanskou dohodou to, že budeme spolupracovat i na dalších věcech, které nejsou otázkou dnů a týdnů, ale spíše měsíců a let,“ řekl Přáda. K dohodě by mohlo dojít příští týden. Sněmovna pak včera pomohla vyřešit otázku směn. Schválená novela zákoníku práce říká, že směna bude moct být 12 hodin a po ní může zdravotník sloužit přesčasy. Pokud odslouží celých 24 hodin, musí mít pak volno alespoň 22 hodin.

Kardiolog: Proč jsem dal výpověď?

Třiatřicetiletý kardiolog Jan Pavlas je jedním ze 136 lékařů, kteří v Městské nemocnici Ostrava podali v prosinci výpověď z přesčasové práce. Stovky hodin přesčasů ročně se podle něj negativně odrážejí nejen v soukromém životě doktorů, ale podepisují se také na jejich zdraví. „My jako lékaři často máme pocit, že zvládneme úplně vše, což samozřejmě není pravda. Organismus není schopen tohle dlouhodobě zvládat, není to fyziologické a dlouhodobě je to neudržitelné. Spíše bych řekl, že kolegové, kteří jsou schopni po 30 či 40 letech zvládat tento systém, kdy mají až šest služeb v měsíci a na pracovišti jsou i 32 hodin v kuse, jsou spíše takové biologické anomálie,“ vysvětluje Pavlas.Přečtěte si
9876543
1. 12. 2023 • 17:59

Kdyby se Válek radši staral aby byly dostupné léky,..hlavně pro těžce nemocné.Místo toho, aby měl aktivitu, se nas**l do lékařů s navýšením dalších přesčasů, s ještě větším závazkem ..Lékařům se hodilo, rozvinout svoje další představy o svých příjmech.Lékaři v nemocničních zařízeních, musí být v zaměstnání nejméně 8 hodin denně, a ještě přesčasy ....namísto ambulantních, praktiků,..ti mají svůj rozpis denní práce sotva 5,6 hodin.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.