Příběh kněze Františka Štveráka: Roky mučení od nacistů i StB | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 27. dubna 2024

Svátek slaví Jaroslav, zítra Vlastislav

Příběh kněze Františka Štveráka: Roky mučení od nacistů i StB

Farářem se v Chvalech u Prahy stal jen chvíli před válkou.
Farářem se v Chvalech u Prahy stal jen chvíli před válkou. (Foto Paměť Národa)

Příběh velkého hrdinství, který by neměl být zapomenut. František Štverák (†47) přežil peklo hned dvakrát a snažil se ho ulehčit všem ostatním.

Narodil se před 115 lety 5. března 1909 a po dostudování teologické fakulty byl vysvěcen na kněze 2. července 1933. Před válkou se dostal jako farář do Chval u Prahy (dnes součást Horních Počernic). Po vyhlášení protektorátu se zapojil do odboje, rozvážel i ukrýval zbraně a stříhal telefonní dráty u nacistické základny. Odmítl i požadavek nacistů zvonit na oslavu pádu Varšavy. „Rozkaz z Říma jsem nedostal a zdejší nerespektuji,“ měl oficírům odpovědět.

Chtěli se ho zbavit

Neopatrností byl prozrazen a došlo si pro něj gestapo. Měsíc ho mučili a výslýchali. Neprozradil nikoho, ani žádné důkazy. To esesáky dopálilo, poslali ho do Terezína a z něj obratem 20. srpna 1940 do koncentráku Dachau. Tam musel snášet výprasky, stání v pozoru v mrazu, věšení za zápěstí. Štverák se nevzdal, a ještě na sebe bral tresty spoluvězňů, kteří by jinak nepřežili. Bachaři se ho zkusili zbavit nadobro, prostřelili mu bok i plíci. Přežil díky lsti, když předstíral smrt. Trýznění snášel pět let, v Dachau i Sachsenhausenu, nakonec se dožil osvobození americkou armádou.

Štverák (vlevo) při oddávání svých přátel.

Osudné přátelství

Za války se spřátelil s budoucím arcibiskupem Josefem Beranem, ten si ho po ní zvolil i za vikáře. Jenže s nástupem komunistů k moci se stal nepohodlným Beran i jeho blízcí. Štverák byl opět vězněn, vyslýchán a mučen. Přes útrapy se nepřiznal, odsouzen tak byl na 20 měsíců vězení a pak šel do přeškolovacího kláštera v Hájku u Kladna. Podmínky tam byly tak špatné, že dostal infarkt. Místo opouštěl v roce 1954 s podlomeným zdravím, které ho nakonec dohnalo o dva roky později, 20. srpna 1956 zemřel v pouhých 47 letech.

Zachráněné zvony

Hned po válce byl Štverák zaúkolován, aby z Německa získal zpět kostelní zvony zabavené nacisty. Kvůli nástupu komunistů úkol nedokončil, ale vrátil 670 zvonů, a dostal příslib vrácení 1980 dalších a 1200 tun zvonoviny z již roztavených kusů.



Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.