Policie otevřela starý případ: Nová fakta o smrti Jana Masaryka!

Už popáté otevírají vyšetřovatelé případ záhadné smrti prvního poválečného ministra zahraničí Jana Masaryka (†61). S novými dokumenty, které poskytla Francie, Velká Británie a Spojené státy se policie přiklání k verzi, že Masaryk skutečně mohl být zavražděn.
Nešťastná náhoda, sebevražda, či dokonce vražda nepohodlného ministra? Pravou příčinu Masarykova úmrtí v noci z 9. na 10. března 1948 se historici a vyšetřovatelé v průběhu desetiletí pokusili rozlousknout již čtyřikrát. V úterý policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu oznámil, že případ znovu otvírá a věc prověřuje jako podezření ze spáchání trestného činu vraždy. Nové vyšetřování umožnily archiválie, které české diplomacii poskytli tři spojenecké země.
Neznámí muži
Dokumenty, které ministerstvo včera ukázalo novinářům, vycházejí z archivů tajných služeb a diplomatických depeší. Podle Ivana Dubovického z ministerstva zahraničí, který archiválie studoval, patří k nejzajímavějším výpověď Masarykova komorníka Bohumila Příhody. Ten původně tuzemským vyšetřovatelům vypověděl, že u Masaryka po půl deváté večer už nikdo nebyl. V nově odtajněných zprávách ale Příhoda uvedl, že večer ministra navštívili jemu 3 neznámí muži. A propukla ostrá hádka, která se ještě asi šestkrát opakovala. A to na podobné téma.
Ivan Dubovický a Helena Balounová z ministerstva zahraničí ukazují archiválie týkající se smrti Jana Masaryka.
„Při jedné té hádce doslova citoval, že na Jana Masaryka byl vyvíjen nátlak, aby něco podepsal. A Jan Masaryk odpovídá, že udělá cokoliv, ale tohle nikdy nepodepíše, jenom přes svoji mrtvolu,“ popisuje Dubovický. Hádka utichla teprve před půlnocí. V tu dobu měl Příhoda nést šéfovi kafe a našel jej bledého a třesoucího se.
Stopy po jedu
„To se dostalo do britských, ale zejména amerických odtajněných dokumentů. Takže to je taková novinka, stejně jako se tam v některém dokumentu uvádí, že tam byla stopa po vpichu kyanidové injekce,“ dodává Dubovický. Bezvládné tělo pak mělo být vyhozeno z okna. Podle něj ale materiály přímo neříkají, že byl Masaryk zavražděn.
A také dojmy
Získané materiály také vycházejí z názorů cizích diplomatů – mezi nimi amerického ambasadora a také Masarykova společníka při jeho alkoholových tazích Laurence Steinhardta (1892 – 1950) – na to, co se skutečně stalo. Například Steinhardt se měl přiklánět k verzi o sebevraždě. „Byl o tom přesvědčen, nicméně tam zmiňuje, že v pozadí toho určitě byla komunistická strana nepřímo, která donutila Jana Masaryka k tomuto osudnému kroku,“ popisuje Dubovický. Problém s cizími dokumenty je prý ten, že je v nich spousta nesrovnalostí, např. ohledně některých jmen či dat.
ZÁHADNÝ PÁD Z BALKONU
Masaryk zemřel jen 10 dní po komunistickém převratu v Československu. Jeho tělo našli ráno 10. března 1948 ležet pod okny Černínského paláce. Jeho smrt byla původně označena za sebevraždu, která je dodnes zpochybňována.