Velký průzkum: V sociálních službách chybí 3 tisíce lidí | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 15. dubna 2024

Svátek slaví Anastázie, zítra Irena

Velký průzkum: V sociálních službách chybí 3 tisíce lidí

Práce není prestižní.
Práce není prestižní. (Foto Profimedia.cz)

V sociálních službách u nás aktuálně chybí až 3000 zaměstnanců. Oznámila to Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR poté, co provedla rozsáhlé dotazníkové šetření.

Přitom v roce 2020 postrádali zhruba tisíc pracovníků. „Chybí zejména pečovatelky a pečovatelé, stejně jako zdravotní sestry. Je to úskalí, které aktuálně trápí všechny evropské země,“ podotkl prezident asociace Jiří Horecký. Nejvíce pálí problém v Praze (420), ve Středočeském kraji (387) a kraji Jihomoravském (374). Průzkum odhalil, že v ČR tuto práci aktuálně vykonává přibližně tisíc Ukrajinců, což představuje asi jedno procento z celkového počtu všech zaměstnanců.

Vedle nízkých mezd a malé společenské prestiže je příčinou také fakt, že kapacity zařízení služeb sociální péče se neustále zvyšují. Evropská populace rychle stárne, přibývají počty osob s demencí, o které rodina není schopna se dlouhodobě postarat. „Ta práce není považovaná za sexy nikde v Evropě. Je náročná fyzicky i psychicky a ne každý ji může dělat. Odměňování za ni přesahuje vyšší než průměrnou mzdu pouze v Dánsku a Lucembursku,“ shrnul šéf Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.