Odbory se zastaly lékařů a vyzvaly Válka: Vyřešte Bulovku!
Situace je dramatická a řešení zatím v nedohlednu. Fakultní nemocnice Bulovka se od začátku října potýká s protestem části anesteziologů, kteří odmítají sloužit přesčasy. Na jejich lékařů se teď přidal i odborový svaz, který začal urgovat rezort zdravotnictví.
Odvolání primáře na ARO oddělení na pražské Bulovce rozhýbalo v Česku nevídaný protest. Většina tamních anesteziologů se rozhodla od začátku října přestat sloužit přesčasy. Vadí jim rychlý konec původního primáře a vypsání krátkého výběrového řízení, z kterého vzešel jako nový šéf oddělení Josef Škola. Ten ale podle nich nemá „dostatečný morální kredit.“ Proti jeho jmenování se tak vyslovilo 31 ze 40 z tamních lékařů oddělení. „Nově jmenovaný primář Škola se rozhodl ustoupit požadavkům lékařů,“ vzkázal nakonec špitál před začátkem října a vypsal nové výběrové řízení. Protesty ale pokračují a bez anesteziologů nemůže špitál operovat.
Prázdné špitály?
Situace na Bulovce může nastínit, co se může semlít v prosinci. Zhruba už pět tisíc lékařů po celé zemi totiž oznámilo, že plánují přestat sloužit od začátku prosince přesčasy. Původně šlo o protest proti nově schválené novele, která počet legálních přesčasů u zdravotníků od října zdvojnásobovala na 832 hodin ročně. Z té nakonec ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (63, TOP 09) couvl a řekl, že už se chystá její úprava. Ale to lékařům nestačí. Vadí jim zejména porušování zákoníku práce. Kvůli nedostatku personálu totiž pracují i přes 1300 hodin přesčasů ročně, jak redakci Aha! někteří doktoři potvrdili. Navíc mezi službami nemají pořádně ani čas na odpočinek, což logicky může snížit jejich pozornost.
Nedodržení zákona?
Zpátky ale k Bulovce. Ta byla nucena zavést několik nových opatření, kdy jedním z nich je i přechod do nepřetržitého provozu. To znamená, že lékaři místo klasických denních směn a večerních přesčasů, mohou dostat směny na kteroukoliv část dne. Tím by se vykryla část nočních směn. Podle Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče to nemá oporu v zákoně. „V pracovních smlouvách bylo smluvně sjednání, že délka týdenní pracovní doby činí 40 hodin týdně. Není tak možné... převádět zaměstnance na nepřetržitý pracovní režim,“ napsal proto svaz ministru Válkovi. Deník N navíc přišel s informací, že Bulovka nabízí externím anesteziologům 3 tisíce korun na hodinu, pokud vezmou služby za protestující lékaře. „Nabízí za hodinu práce cenu násobně vyšší než vlastním zaměstnancům, což nastavuje diskriminační podmínky pro odměňování,“ vadí dále svazu. Reakci Válka ani Bulovky redakce Aha! do uzávěrky nezískala.
Po operaci domů
Strávit jen nejnutnější čas ve špitále umožňuje včera otevřené Centrum jednodenní péče v areálu Rehabilitační nemocnice v Berouně. Moderní zařízení za cca 350 milionů korun nabízí zákroky artroskopické, chirurgické, gynekologické či urologické. Pacienti se po operaci na lůžku jen pár hodin zotavují a záhy mohou domů. Ročně zde uskuteční až 15 tisíc operací.
Penicilin v Česku
Chybějící léky už se možná Válkovi povedlo vyřešit. Ministerstvo zdravotnictví totiž včera oznámilo, že tenhle týden do Česka dorazilo 50 tisíc balení penicilinu. Od 22. srpna tak do země přišlo už na 200 tisíc balení. Dalších 175 tisíc balení penicilinu by mělo Česko dostat do druhé poloviny listopadu. Podle Válka by to mělo převýšit odhadovanou spotřebu.
Péče se nadužívá
Že je situace v nemocnicích problém, si Válek uvědomuje. Ale přidává ještě druhý pohled na věc. „U nás je obrovský problém nadužívání zdravotní péče. Faktem je, že u nás si řada zvykla extrémně často navštěvovat urgentní příjmy,“ řekl Aha! před časem Válek. „Když jsem byl ještě v nemocnici, tak počty pacientů na urgentním příjmu narůstaly exponenciálně,“ dodal.