Další nečekaný výdaj: Zdraží sociální služby?! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 30. ledna 2023

Svátek slaví Robin, zítra Marika

Další nečekaný výdaj: Zdraží sociální služby?!

Klienti se bezdomovci nestanou.
Klienti se bezdomovci nestanou.  (Foto Profimedia.cz, MPSV, J. Poláček)

Vysokým cenám neunikne nikdo. Ani senioři a klienti sociálních služeb. Rezort práce a sociálních věcí chystá od nového roku navýšení cenových stropů v úhradové vyhlášce. Hlavní roli hrají drahé energie a potraviny.

Navýšení maximálních cen pro sociální služby má v plánu ministerstvo v novele, která by měla platit od ledna 2023. Například cenový limit za poskytnutí celodenní stravy by se měl zvýšit o 20 korun na 225 korun za den. Čísla ještě nejsou finální. Jasno by mělo být brzy.

Příští týden

„Momentálně se vypořádávají připomínky v rámci úhradové vyhlášky. Nové znění budeme schvalovat příští týden v pondělí,“ uvedl rezort na dotaz Aha!. Maximální ceny se upravovaly naposledy letos v březnu, ale před tím se na ně od roku 2014 osm let nesáhlo.

Energie a jídlo

Podle prezidenta Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS) Jiřího Horeckého hraje největší roli v navýšení limitů zdražování energií a jídla. „Co se týká složky, která se nejvíce odráží v úhradových limitech, jsou potraviny. Ceny těch nejčastěji používaných v pobytových službách se zvýšily o 54 % oproti stejnému období před rokem,“ uvedl pro Aha!.

Logický krok

Podle šéfky Rady seniorů ČR Lenky Desatové se na organizaci už někteří senioři s obavami o navýšení cen obrátili. „Na druhou stranu pokud chceme, aby sociální služby měly nějakou úroveň, tak je logický krok změna úhradové vyhlášky,“ řekla pro Aha! a dodala, že zároveň s nárůstem nákladů pro poskytovatele sociálních služeb, také vzrostly lidem důchody. Ty se během letošního roku valorizovaly několikrát.

Pobyt v domovech pro seniory by se mohl prodražit.

Zůstanou na mizině?

Podle Jiřího Horeckého není nutné mít obavy, že by navýšení úhradových limitů znamenalo, že budou lidem účtovány vždy nejvyšší ceny nebo že by se z nich stali bezdomovci. „To, že je maximální limit, neznamená, že tak všichni budou postupovat. V případě pobytových služeb navíc platí pravidlo, že seniorovi nebo osobě se zdravotním postižením musí zůstat 15 % jeho příjmů.

Takže když má někdo důchod 15 000, tak nejdříve se dá 2250 korun stranou a teprve to co zbude, může být použito pro úhradu,“ uvedl. Podobně to vidí i Desatová. „Za nás je podstatné, že speciálně v pobytových zařízeních je pořád strop, který seniory chrání tím, že jim musí zbýt 15 % důchodu na vlastní výdaje,“ řekla.

Co jsou sociální služby

Patří sem například sociální poradenství, sociální péče, sociální prevence, centra denních služeb, domovy pro seniory nebo domovy pro osoby se zdravotním postižením.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.