Poslední rozloučení se Schwarzenbergem (†85): Mše ve Sv. Vítu | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 25. července 2024

Svátek slaví Jakub, zítra Anna

Poslední rozloučení se Schwarzenbergem (†85): Mše ve Sv. Vítu

Kondolenční kniha je umístěna i v Poslanecké sněmovně
Kondolenční kniha je umístěna i v Poslanecké sněmovně (Blesk)

Rýsují se první obrysy posledního rozloučení se zesnulým Karlem Schwarzenbergem (†85). Kněz Tomáš Halík (75) včera potvrdil, že smuteční mše proběhne v katedrále sv. Víta v sobotu 9. prosince. Přání knížete se tím ale nesplní.

Pohřeb bývalého šéfa české diplomacie bude velkou událostí. Očekává se, že rozloučit se přijedou se Schwarzenbergem smuteční hosté z řady zemí světa včetně členů předních evropských rodů, ale i čeští politici či významné osobnosti. I z toho důvodu nebude možné mít smuteční mši v pražském kostele Nejsvětějšího Salvátora, kde si ji přál mít sám Schwarzenberg.

Nevešli by se tam

„Náš kostel, byť je velký, by nepojal všechny, rodina se proto nakonec rozhodla, že to bude v katedrále svatého Víta a bude to 9. prosince,“ řekl pro CNN Prima News kněz Tomáš Halík, který je farářem této akademické farnosti. „Já jsem byl požádán, abych podle přání Karla Schwarzenberga při té mši kázal,“ dodal.

Vystavená rakev

Společně s ním pak bude mši sloužit pražský arcibiskup Jan Graubner (75). Rodina knížete pak včera oznámila, že mše bude ve 12 hodin v poledne a rakev bude vystavena od 6. do 8. prosince v řádovém kostele maltézských rytířů Panny Marie pod řetězem v Praze na Malé Straně.

Ozbrojené přepadení štábu ČT v USA! A detaily rozloučení se Schwarzenbergem

Video se připravuje ...

Shoda ve vládě

Jak se očekávalo, pohřeb nakonec bude se státními poctami. „Rodině byla nejvyššími ústavními činiteli nabídnuta možnost pohřbu se státními poctami, kterou rodina s vděkem přijala,“ oznámila exministrova rodina. Vláda by se tím dále měla dnes zabývat. Ministr zahraničí Jan Lipavský (38, Piráti) už dříve řekl, že v kabinetu je na tom shoda.

Kde bude pohřben?

Podle Grubhoffera se nabízí několik míst, kde by mohl být pohřben. Jedním z nich je rodinná hrobka ve štýrském Murau v Rakousku. „Jsou tam i jeho rodiče, takže se to logicky nabízí. I proto, že on není jen orlický Schwarzenberg, ale představuje hlavu celého rodu,“ sdělil. „Tím druhým místem je určitě Orlík a já vnímám Karla jako orlického Schwarzenberga,“ dodal.

Vlastní garda

Podle historika Václava Grubhoffera se dá očekávat, že by rakev mohla doprovodit Schwarzenberská garda. „Dodnes existují v Českém Krumlově takzvaní granátnící, kteří vždy doprovázeli kočár s ostatky zesnulých,“ řekl expert ČT.Přečtěte si
stoura
15. 11. 2023 • 09:34

pravlast
15. 11. 2023 • 07:21

Takže na korouhvi(věži sv.Víta) bude zase viset cizácká vlajka?Z modrožluté bude rakou­ská,šv­ýcar­ská,li­chten­stein­ská nebo jaká?

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.