Krvavý boj v troskách Gazy? INVAZI ODLOŽILO POČASÍ | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 18. června 2024

Svátek slaví Milan, zítra Leoš

Krvavý boj v troskách Gazy? INVAZI ODLOŽILO POČASÍ

Na invazi se mají podílet desetitisíce vojáků.
Na invazi se mají podílet desetitisíce vojáků. (Foto Reuters)

Další okno včera otevřela izraelská armáda na evakuaci lidí ze severu Pásma Gazy. Mezitím se ale u hranic soustředí desetitisíce jejích vojáků, kteří se chystají na invazi. Ta se očekává dlouhá a krvavá.

Z Gazy zůstaly po ostřelování v řadě míst jen trosky. Do toho je celé území protkané kilometry a kilometry tunelů. A tisíce bojovníků Hamásu budou klást tuhý odpor. Vojáci se tak v posledních dnech připravovali a trénovali na boj v takto těžkých podmínkách, kde jim ani špičkové zbraně nemusejí pomoci. Nepřítel totiž bude útočit ze zálohy, klást pasti či odpalovat tunely, když nad nimi budou zrovna stát.

Navíc ani není jasné, co Izrael udělá s Gazou, pokud město opravdu dobude. Už dříve ale deklaroval, že jeho cílem je zbavit se politického i vojenského velení Hamásu. Podle The New York Times měla invaze začít už o víkendu, o pár dní ji ale odložila nepřízeň počasí, kdy by letectvo nemohlo krýt postup pozemních sil. Podle zástupkyně Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě už byl od začátku války uvnitř Pásma Gazy vnitřně vysídlen zhruba milion obyvatel. I včera pak pokračovala evakuace, když izraelské armáda slíbila, že nebude na hlavní cestu spojující sever a jih útočit. Časové okno pak otevřela mezi 11. a 14. hodinou.

Podle izraelských představitelů se ale hnutí Hamás snaží lidem v evakuaci „aktivně bránit“. Úřady, na které se odkazují informace agentur AFP a Reuters, uvádějí, že odvetné údery Izraele si vyžádaly už 2450 mrtvých. Kolik z toho bylo členů teroristického hnutí, není jasné. Na straně židovského státu zahynulo následkem bojů a prvotního útoku Hamásu nejméně 1400 lidí, z toho většina, stejně jako u Palestinců, byli civilisté.

Narozená v Čechách

Při útoku na kibuc Kisufim zabili teroristé také Ginu Smiatichovou (†90). O jejím úmrtí informoval na sociální síti i Památník Terezín. „V Čechách narozené dítě, které přežilo koncentrační tábor Terezíně, zavražděna minulou sobotu teroristy Hamásu,“ uvedl na Facebooku britský novinář Tom Gross.

Gina Smiatichová

Poslední chvíle své babičky pak popsal Schmulik Harel. „Mluvili jsme s ní jen několik sekund předtím. Říkala, že se schovala v krytu v domě a že se bojí,“ řekl. Teroristé ji odvlekli do obývacího pokoje a zavraždili střelou do hlavy.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.