Kakadu růžoví si na Třinecku užívali svobody: Týdenní výlet skončil v kleci! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 29. listopadu 2023

Svátek slaví Zina, zítra Ondřej

Kakadu růžoví si na Třinecku užívali svobody: Týdenní výlet skončil v kleci!

Kakadu růžový pochází z Austrálie a může dosáhnout inteligence předškolního dítěte.
Kakadu růžový pochází z Austrálie a může dosáhnout inteligence předškolního dítěte. (Foto pro Aha! Pátračka Třinec a spol. a Nela Bothová)

Na dovolenou s cestovní kanceláří svoboda se v Třinci vydali z klece dva vzácní kakadu růžoví. Zastavili se v Třineckých železárenách, v supermarketu či na fotbalovém zápase a odskočili si také do bazénu v sousední obci. Po týdnu jim rekreaci ukončila až šikovná zvířecí pátračka.

Zatímco papoušci si užívali volnost, aniž by tušili, že jim jde každou chvílí o život, jejich majitelé, starší manželský pár, prožívali muka. Lidé jim sice hlásili, kdy a kde páreček spatřili, jenže ten se vzápětí přestěhoval jinam.

Jednoho chytili

„Nakonec se utečenci rozdělili. Jednoho se naštěstí po několika dnech podařilo chytit šikovnému člověku a předat majitelům. Druhý si dál poletoval kolem hotelu v sousední Vendryni,“ popsal Aha! Pavel Schauer, který má v Třinci společně s Renatou Bieleszovou pátračku po ztracených zvířatech.

Přichystali léčku

Když přišla informace, že tam zrovna odpočívá na sloupu, rozhodli se pro léčku. „Zavolali jsme majitelům, aby vzali prvního odlovence do klece, my jsme popadli sklopec a vyrazili na místo,“ líčil akci Schauer. Do sklopce a před něj pátračka nasypala zrní, vedle postavila klec s růžovým kamarádem a čekala. Papoušek si ale zobal dál na louce, navíc se začal od pasti vzdalovat. Opatrně mu proto nadešli, což pomohlo, aby se vydal správným směrem – ke kolegovi a nástrahám.

Past sklapla

„Napětím jsme ani nedýchali, když postupně sezobával zrníčka a udělal první kroky k nášlapnému systému, který nezklamal,“ dodal Pavel s tím, že radost vlastníků obou kakadu byla nepopsatelná. „Zvlášť pán, který má nemocné srdíčko a čekala ho operace, špatně nesl, že o svoje vzácné odchovance přišel. Manželé chovají více různých papoušků, takže opeřencům jména nedávají,“ doplnil ještě Pavel Schauer.

Jako pětileté dítě

Kakadu růžový je dlouhý asi 35 cm pochází z Austrálie. Jeho cena se pohybuje od 15 do 20 tisíc korun. Je oblíbeným domácím mazlíčkem, který se naučí mluvit a dosáhne inteligence pětiletého dítěte. Vyžaduje však hodně pozornosti a péče.

Úspěch pro pátračku

Pro třineckou zvířecí pátračku to byl první úspěšný odchyt ptáka. „Zatím jsme pátrali jen po ztracených psech, kočkách a koťatech nebo naopak u nalezenců po jejich majitelích,“ uvedli. Pavel a Renata také pomohli velkým dílem například u dubnové záchrany kočky, která uvázla několik dní v koruně vysokého smrku v Horní Lomné na Jablunkovsku.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.