Sirotka lamy alpaky zachránili v Zooparku Zájezd, ale... Stádo Stáňu poplivalo! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 29. listopadu 2023

Svátek slaví Zina, zítra Ondřej

Sirotka lamy alpaky zachránili v Zooparku Zájezd, ale... Stádo Stáňu poplivalo!

Mláděti Stáně už mléko z láhve zachutnalo.
Mláděti Stáně už mléko z láhve zachutnalo. (Foto pro Aha! – Daniel Koleška, Jitka Jonáková)

Do života nevykročila lama alpaka Stáňa šťastnou nožkou. Záhy přišla o maminku a stádo, ve kterém se v červnu narodila, ji zavrhlo. Novou šanci přežít dostala v Zooparku Zájezd na Kladensku. Ani tady to ale neměla lehké.

„Když jsme ji poprvé přidali k našemu stádu, schytala spršku plivanců,“ říká chovatelka Jitka Jonáková. Stáňa se tím ale nenechala rozhodit. Ani přechod na čerstvě nadojené kozí a posléze kravské mléko nebyl bez problémů. První tři až čtyři dny ji museli chovatelé odchytávat a mléko do ní dostávat trochu silou. Dnes již ale Stáňa za plnou lahvičkou běží s neskrývanou radostí. Chovatelé ji krmí šestkrát denně. Stádo, ve kterém jsou kromě lam alpak také drobné ovce ouessantské, ji už přijalo. „Je ohromná sympaťačka. Zvládla to a teď všechno bere s nadhledem,“ dodává Jonáková.

Nejsou to sliny

Když lama plive, nejsou to sliny, ale natrávená potrava. Smrdí a je kyselá. Pokud vás lama zasáhne do očí, je to velmi nepříjemné.

Kouzelná neděle

Kromě Stáni mohou návštěvníci zítra ve 13 hodin shlédnout komentované krmení u sovic sněžných, jednu takovou měl i pohádkový Harry Potter. Ve 14.30 začne kouzelnická show.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.