Varování státního lékového ústavu: Pozor na lékové šmejdy! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 16. dubna 2024

Svátek slaví Irena, zítra Rudolf

Varování státního lékového ústavu: Pozor na lékové šmejdy!

Varování státního lékového ústavu Pozor na lékové šmejdy!
Varování státního lékového ústavu Pozor na lékové šmejdy! (Foto ara)

Do boje proti lékovým šmejdům vytáhl Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ten varuje hlavně před nákupy přípravků po internetu, které se tváří jako životně důležité léky, ale přitom může jít jen o doplňky stravy. A radí, jak podvodníkům neskočit na lep.

Lékový ústav má vlastní černou listinu, kde jsou podvodné přípravky a jejich prodejci zapsáni (ten je k nalezení na internetových stánkách sukl.cz). „V posledních letech SÚKL nařídil zablokovat více než 150 webových stránek,“ uvedla šéfka ústavu Irena Storová. A jaké přípravky nejčastěji šmejdi nabízí? Jde o »léky« na vysoký tlak, cukrovku nebo vysoký cholesterol. „V nabídkách jsou pacientům slibovány významné nebo až zázračně účinky těchto přípravků, ve skutečnosti však výrobky často obsahují jen běžné vitamíny, vlákninu atp.,“ uvádí SÚKL.

Jen v lékárnách

Podle ústavu lze na internetu narazit i na nelegálně nabízená léčiva, která mohou být nebezpečná. Jak varuje Storová, pacienti nemusejí při naletění šmejdům přijít jenom o peníze, ale mohou si také pořádně poškodit zdraví. „Nezapomínejme, že léky vázané na lékařský předpis mohou vydávat pouze farmaceuti v lékárnách, zákon nedovoluje prodávat je přes internet ani v tržnicích,“ připomíná ředitelka ústavu. Léky nabízené mimo lékárnu totiž mohou být prošlé, špatně skladované, případně se může jednat o padělky či neregistrovaná léčiva obsahující nebezpečné látky. Letos už SÚKL za nelegální zacházení s léčivy udělil 10 pokut za 138 tisíc korun a v dalších 23 případech probíhá přestupkové řízení. Loni to bylo 25 pokut v celkové výši 534 tisíc korun a v roce 2021 to bylo 27 pokut za 1,83 milionu korun.

Jak poznat podvodné pilule?

  • SÚKL dal dohromady několik vodítek, podle kterých mohou pacienti poznat, že narazili na rizikové přípravky a prodejce.
  • Lékoví šmejdi v inzerátech mnohdy volí osvědčené taktiky, třeba nabízejí časově omezené slevy či zvýhodněný nákup více balení najednou.
  • Mohou použít k propagaci přípravku neoprávněně fotografii známého lékaře.
  • Podvodnou nabídku lze poznat i podle toho, že nelze dohledat jméno výrobce či provozovatele. Často obsahuje pouze objednávkový formulář a telefonní číslo. „Nabídky bývají často anonymní, a pokud je v nich uveden název společnosti, po ověření v obchodním rejstříku zjistíme, že společnost neexistuje,“ vysvětluje ředitelka Storová.
  • Přes internet jde kupovat pouze volně prodejné léky, tedy ne ty na předpis (to nedovoluje zákon). Při online nákupu SÚKL doporučuje, aby se lidé ujistili, že lékárna má povolení zásilkového výdeje. To lze poznat podle loga, které musejí mít lékárny uvedené na stránkách. A když na něj pacient klikne, bude přesměrován na stránky SÚKL, kde je lékárna ověřena.

Případ Pirk: Dvojí podfuk

Na lékový ústav se obrátil také známý kardiochirurg a senátor Jan Pirk (75). Jeho tvář se objevila u přípravku na zázračné pročištění cév a v inzerátu stálo, že lékař sám podstupuje pravidelně »očistné kúry« tímto přípravkem. Jenže Pirk uvedl, že nikdy nepropagoval žádné zázračné přípravky. „Mé jméno, fotografie i odbornost byly zneužity a já vše řeším s policií,“ uvedl lékař. SÚKL pak provedl laboratorní rozbor přípravku a zjistil, že neobsahuje žádné léčivé látky. „Kontrola SÚKL potvrdila, že pacient zaplatí nemalou částku a dostane jen pár tobolek přípravku, který pro jeho zdraví nemůže mít velký přínos, očekávaný efekt se nedostaví,“ dodal Pirk.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.