Zemřel nekorunovaný král českých tesařů Petr Růžička (†68)! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 16. července 2024

Svátek slaví Luboš, zítra Martina

Zemřel nekorunovaný král českých tesařů Petr Růžička (†68)!

Tesař Petr Růžička.
Tesař Petr Růžička.  (Foto Aha! – D. Malík, Profimedia.cz, Paměť národa, František Ungr, Praha.eu, Martin Stolař )

Se dřevem uměl čarovat jako nikdo jiný. Dosáhl mistrovství svých předchůdců, poradil si se stroji Leonarda da Vinciho, snažil se obnovovat řemeslo, které zdecimovala desetiletí komunismu! Petr Růžička (†68), symbol tradičního českého tesařství, bohužel, zemřel...

Svou prací navazoval na středověké tesařské mistry. Podílel se na obnově krovů a střech starých památek za použití tradičních technik, často včetně dobových stavebních strojů. V tom byl jedinečný nejenom u nás, ale v celé Evropě.

Symbol oboru

O náhlém odchodu významného jména české památkové péče a tradiční tesařiny informoval Aha! jeho blízký spolupracovník Martin Kadrman z Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR. „Zemřel o víkendu v bytě v Chebu. Spoluzakládal náš spolek. Byl respektovanou autoritou a symbolem svého oboru v Česku, na Slovensku, v Německu, Rakousku i ve Francii,“ sdělil Martin Kadrman. „Ještě za svého života se v oboru stal legendou. Vychoval dvě generace tesařů, kteří v jeho díle budou pokračovat a pro které už navždy zůstane symbolem poctivého řemesla,“ doplnil.

Nemohl studovat

Petr Růžička se narodil 9. září 1954 v Praze. K práci se dřevem se dostal na střední uměleckoprůmyslové škole, kde vystudoval truhlařinu. Ve studiu chtěl pokračovat na architektuře. Na vysokou školu ho ale komunisté nepustili kvůli politickému škraloupu otce, jenž odsoudil invazi vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Po roce 1989 studoval filosofii na Karlově univerzitě, v té době se dostal také k historické a experimentální tesařině. Zkoumal dobové prameny, práci s tradičními tesařskými sekerami a postupně se stal jedním z nejproslulejších odborníků na památkové opravy dřevěných konstrukcí historických krovů a stropů.

Uměl i historické stroje

Petr Růžička proslul konstrukcemi středověkých stavebních strojů. „Společně s projektantem Vítem Mlázovským v roce 2006 vyrobil funkční repliku středověkého stavebního jeřábu na lidský pohon. Zhotovil ji podle vyobrazení v bibli Václava IV. z konce 14. století,“ sdělil Martin Kadrman. Jeřáb měl původně sloužit jen pro opravu krovu Královského paláce na hradě Točník. Pro své jedinečné schopnosti byl ale použit opakovaně, například na hradě Kost, nebo v druhém provedení na experimentální stavbě francouzského hradu Guédelon. S jeřábem podle nákresu Leonarda da Vinciho se opravovala i věž Jakobínka na jihočeském hradě Rožmberk. To byla jedna z posledních velkých akcí Petra Růžičky...

Na čem se podílel?

Petr Růžička se podílel na obnově řady středověkých památek. Kromě aktivit kolem historických krovů v Chebu pracoval na obnově památek v Kutné Hoře, v Jakubu, ve Slivenci, ve Slavonicích či Hradci Králové. Kompletně postavil i dřevěný most na hrad Krakovec na Rakovnicku. Je autorem nedávno otevřené stálé expozice středověkých stavebních strojů v Centru stavitelského dědictví Plasech na Plzeňsku. 

Víte, že...

...za svou práci získal Petr Růžička v roce 2022 ocenění nositel tradice lidových řemesel?Přečtěte si
Miloš Paclík
3. 6. 2023 • 13:05

Měl jsem tu čest ho osobně znát ,hlavně mojí synové se kterými často jezdil na běžkách v Krkonoších . Často byl výtaným přítelem v naší rodině .

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.