Vzdorovali nacismu i komunismu: Tichá hrdinství dvojích odbojářů | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 24. září 2023

Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata

Vzdorovali nacismu i komunismu: Tichá hrdinství dvojích odbojářů

Expozice Tiché hrdinství ve Staré radnici v Brně využívá moderní technologie.
Expozice Tiché hrdinství ve Staré radnici v Brně využívá moderní technologie. (Foto Aha! – Jiří Nováček, Tereza Oprchalová, Paměť národa)

Neznámé příběhy obyčejných lidí, kteří se postavili nacistické a komunistické zvůli. To připomíná nově otevřená, unikátní expozice Tichá hrdinství. Paměť národa ji otevřela ve Staré radnici v Brně.

Výstava je svého druhu třetí největší na světě. „Více dokumentů shromáždil jen Spielbergův památník Šoa a muzeum ve Washingtonu,“ řekl Aha! Mikuláš Kroupa, ředitel organizace Post Bellum, která příběhy hrdinů sbírá a zaznamenává. V Brně plasticky ožívají některé z 15 000 příběhů hrdinů dvojího odboje, protinacistického i protikomunistického. Pomocí autentických svědectví pamětníků přibližuje návštěvníkům druhou světovou válku a padesátá léta plná poprav za komunistické krutovlády.

„Obyčejné tiché hrdiny spojuje jedno – všichni nezištně vlastními odvážnými rozhodnutími pomáhali druhým. Navzdory tomu, že často riskovali vlastní bezpečí. Chtěli usnadnit životy lidem, kteří žili v nešťastné době,“ uvedl kurátor Viktor Portel. Nabídka muzea se v budoucnu rozšíří. Chce totiž vyprávět i příběhy normalizace, sametové revoluce i devadesátých let.

Víte, že...

...expozice využívá zvukové i obrazové materiály, speciální promítací komory, rozšířenou realitu a interaktivní obrazovky? Vstup je pro staší 12 let!

Vzala si vězně

Paní Milena Blatná (89) pracovala v účtárně jáchymovských dolů. Začala tam pomáhat vězňům při kontaktu s jejich rodinami. Tajně pronášela dopisy. Později se za jednoho z vězňů provdala. I přes hrozící vězení odolala tlaku na spolupráci se StB. Jako jediná z hrdinů přišla na vernisáž.

Seděl 8 let za odboj

Leopold Färber (†87)z Boskovic pomáhal jako skaut protinacistickým odbojovým skupinám. Po roce 1948 v odboji pokračoval. Státní bezpečnost ho zatkla spolu s Josefem Markem v květnu 1950 poté, co děti z jeho skautského oddílu rozhazovaly po kraji letáky s nápisem Smrt komunismu! Odseděl si za to osm let kriminálu. 

Míchala žloutenku

Jaryna Mlchová (†96) z Liberce se za druhé světové války zapojila do domácího odboje. Chemické vzdělání využila při míchání látek, které způsobovaly nepravou žloutenku a zachránily řadu lidí před transportem do koncentračních táborů. Lidem tam posílala tajně i potravinové balíčky. 

Mučení v Domečku

Tomáš Sedláček (†94) z Toušně bojoval proti nacistům na západní i východní frontě. Roku 1951 byl zatčen za údajné spiknutí. Byl mučen v proslulém Domečku v Kapucínské ulici v Praze. Devět dnů a nocí Tomáš Sedláček nesměl spát, na samotce musel stále chodit. Odsoudili ho k doživotnímu vězení, drželi ve Valdicích, na Mírově, v Leopoldově, na Bytízu. Odseděl si devět let.

Kde, kdy, za kolik?Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.