80 let od kruté smrti statečné Marie (†22): Nacisté ji popravil sekyrou | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 9. června 2023

Svátek slaví Stanislava, zítra Gita

80 let od kruté smrti statečné Marie (†22): Nacisté ji popravil sekyrou

Marie maturovala v roce 1940 na gymnáziu ve Strážnici.
Marie maturovala v roce 1940 na gymnáziu ve Strážnici. (Foto ara)

Sekerou nacisté sťali před osmdesáti lety Marii Kudeříkovou (†22) ze Vnorov u Strážnice. Mladičkou odbojářku popravili nad ránem 26. března 1943 v polské Vratislavi po čtyřměsíčním pobytu v cele smrti. Dívčinu statečnost pak ostudně zneužili komunisté.

Statečná dívka byla jednou ze tří českých žen popravených za války z rozhodnutí německého lidového soudu. „Poprava stětím byla považována za čestnou, vyhrazenou šlechticům; nacisté způsobem popravy paradoxně ocenili statečnost Kudeříkové. Během krutých výslechů totiž nikoho neprozradila,“ shodují se dnes historici. Ve vyšetřovacích protokolech gestapa měla napsáno osvědčení největšího hrdinství „hartnäckiges schweigen“ – tvrdošíjné mlčení. Kudeříkovou po její smrti zneužil komunistický režim v ČSSR. Navzdory skutečnosti udělal z levicově smýšlející, silně věřící katoličky komunistku. „Nikdy jí nebyla!,“ řekl Aha! historik Walter Bartoš. „Komunisté také nikdy nezveřejnili celou její vynikající maturitní práci, kterou se po roce 1945 všude oháněli. Vždy jen vybrané výňatky, které se jim hodily a měly podpořit údajné komunistické smýšlení odbojářky,“ dodal.

Sťata pro velezradu

Kudeříková se během nuceného nasazení v továrně ve Veverské Bitýšce zapojila do odboje proti nacistům. V Brně s dalšími mladými rozšiřovala letáky a organizovala sabotáže. Zatkli ji v prosinci 1941, při brutálních výsleších na gestapu nikoho neprozradila. V cele smrti strávila čtyři měsíce. Její dopisy z vězení byly souborně vydány jako Zlomky života (1961) a pak i zfilmovány.

Vášáryová: Komunisty vyhodila

V oceňovaném filmu Jaromila Jireše ...a pozdravuji vlaštovky! hrála Kudeříkovou tehdy již hvězdná Magda Vášáryová (74). O své roli a vztahu, který si k hlavní hrdince vytvořila, promluvila obšírnějí vůbec poprvé pro Aha!. „Jireš po roce 1968 nemohl pracovat a uvolil se udělat film na téma Marušky. Navštívili jsme Vnorovy a ještě žijící maminku dívky, velkou antikomunistku! Vyprávěla, jak ji po válce zpovídali lidé od Fučíka, kdo prý napsal ty lístky z vězení, podle kterých vyšla kniha a dělal se i film. Nevěřili, že jsou Maruščiny. Ona ty lidi vyhodila z domu,“ svěřila se Vášáryová.

Ostudná změna

Po roce 1989 jméno Kudeříkové paradoxně znectily i demokratické úřady. V rámci „bourání všeho komunistického“ přejmenovali ve Strážnici gymnázium Marie Kudeříkové na Palackého gymnázium!Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.