Zákon, který změnil život Romů: Komunisté je poslali do paneláků
Romové do zemí Koruny české zavítali už ve 14. století a kočovat zde nepřestali, dokud je komunistické Československo před 65 lety nepřinutilo usadit se. Tento rozklad romské duchovní kultury násilně zadělal na důvěrně známé problémové a »vyloučené« lokality.
„Kdo setrvává při kočovném způsobu života, přestože mu byla poskytnuta pomoc k trvalému usídlení, bude potrestán pro trestný čin odnětím svobody na 6 měsíců až 3 léta,“ zní třetí paragraf Zákona o trvalém usídlení kočujících osob ze 17. října 1958, jenž formálně platil až do roku 1998. Nová legislativa nařizovala usadit se tam, kde byli Romové právě zastiženi a obce jim měly poskytnout náhradní ubytování a přidělit práci. Tak započala tzv. řízená asimilace romské menšiny, jejímž cílem bylo odstranění »sociální zaostalosti cikánů«, jejich převýchova a následné splynutí s většinovou populací. Důraz byl kladen na odstranění negramotnosti, byly otevřeny různé vzdělávací a socializační kurzy pro dospělé.
Od 70. let 20. století byly Romům paternalisticky přidělovány byty, získávali štědřejší sociální dávky a speciální příspěvky. Avšak právě tento nezdravě ochranářský přístup ve společnosti dodnes vyvolává kritiku a Romy spíše paralyzoval v bohémském způsobu života. Sociální politika komunistického režimu sice přinesla formální zrovnoprávnění Romů a zlepšila jejich životní úroveň, ale tím, že systematicky potlačovala jejich etnicitu, ničila tradiční vazby a kulturní normy. S následky se potýká společnost v Česku dodnes.
Marná socialismu snaha
„Přinesl-li zákon a následný soupis nějaké plusy (zlepšení celkové evidence Romů, doplnění dokladů, údajů o bydlišti, školou povinných dětech a zaměstnancích apod.), byly většinou časově značně omezené,“ napsal historik Muzea romské kultury Michal Schuster.
Víte, že...
...šanci rozhodovat o vlastních problémech dostali Romové poprvé až koncem 60. let, když vznikl Svaz Cikánů-Romů? Avšak už v roce 1973 byl zakázán!