Vzpomínková výstava: Vymoženosti v bytech z 50. let | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 21. června 2024

Svátek slaví Alois, zítra Pavla

Vzpomínková výstava: Vymoženosti v bytech z 50. let

Obývák s nábytkem včetně kávových souprav, skleniček.
Obývák s nábytkem včetně kávových souprav, skleniček. (Foto Aha! – Slávka Červená)

Mladí se usmívají a diví, starší se slzou v oku vzpomínají. Retro expozice z období 50. let 20. století v muzeu v Bojkovicích na Uherskohradišťku zaujme každého. Ukazuje, jak se u nás také bydlelo.

Vstoupíte do historického bytu a rázem se ocitnete v minulosti. „Dobová výmalba – vzorové válečky na stěnách, ale i podlahoviny a koberce. K tomu samozřejmě lustry, otáčivé vypínače. Vše je funkční, takže si lze poslechnout rádio, pustit v kuchyni třeba šlehač či vysavač,“ popisuje Eva Hamrlíková (39) z Muzea Bojkovska kvartýr jako vystřižený z dob socialistického budování. Návštěvník se ocitne v kuchyni s klasickou kredencí, která bývala v každé domácnosti. Nádobí, plotýnkový sporák, trouba zvlášť. A k tomu vysouvací umývací stůl se dvěma škopky.

V jednom se mylo s jarem, v druhém oplachovalo. Na stole vystavují první pomocníky kuchařinek – roboty. Jen ta hospodyňka se do kuchyně nenosí, nemá zástěru, ale tehdy moderní kostýmek ze speciální látky – krimplenu.

Je to nostalgie

V obýváku s typickým nábytkem zdobí stolky háčkované dečky. To býval hit! K tomu přehozy na křesla, co se podomácky tvořily z chemlonu. Nechybí pěkně zařízená ložnice i s peřinami a skříněmi. A koupelna! Umyvadlo, jednoduché zrcadlo s poličkou. A ta zelená barva! Jinou se snad koupelny nemalovaly.

„Věci nám darovali místní občané. Jsme moc rádi. Tu a tam ještě něco přinesou, tak něco přibude,“ dodala Hamrlíková. „Krása, to je nostalgie. Toto všechno jsme doma měli, zažila jsem to,“ usmívala se Radmila Chvílová (66), návštěvnice z Hodonínska. Ruku na srdce, kdo z nás alespoň něco z toho, co je vidět na fotografiích, nepamatuje...

Kde, kdy, za kolik?

  • KDY: Otevřeno je v úterý a čtvrtek 9 až 12 hod., 13 až 17 hod., v neděli pak mezi 13. a 17. hodinou.
  • KDE: Bojkovice, Muzeum Bojkovska.
  • ZA KOLIK: Vstupné do celého muzea je 70 Kč, snížené 45 Kč.

Rádio s televizí

V tu dobu ženy háčkovaly i pletly dečky na stoly. V pozadí nechyběla knihovna, na křesle přehoz z chemlonu. Za zmínku stojí rádio s televizí v jednom. „Je to druhý typ televize v Československu z 50. let,“ informovala Eva Hamrlíková.

Sporák, trouba a ohřívárna

Plynový sporák Mora 235 byl v té době nejlevnější na trhu. Měl tři běžné hořáky a jeden rychlohořák, pečicí troubu a ohřívárnu. Vyráběl se okolo roku 1958. Darovali ho manželé Gregorovi. Vpravo od něj je sporák na tuhá paliva Mora.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.