Výstava 100 let hokeje v Pardubicích: Dynamo, na čas Tesla! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 21. května 2024

Svátek slaví Monika, zítra Emil

Výstava 100 let hokeje v Pardubicích: Dynamo, na čas Tesla!

Vystavená řada pohárů, o které se zasloužili pardubičtí hokejisté.
Vystavená řada pohárů, o které se zasloužili pardubičtí hokejisté. (Foto Aha! – Jitka Pecharová)

Unikátní výstavu si nadělil k 100. narozeninám jeden z našich nejúspěšnějších hokejových klubů Dynamo Pardubice. Expozice mapuje jeho historii, ukazuje významná ocenění a artefakty.

„Málokterý klub se může pochlubit tolika úspěchy jako ten pardubický a žádný jiný v republice by nedal dohromady takovou přehlídku trofejí, jaká je tady. Ještě nikdy u nás nebyla k vidění pohromadě tak rozsáhlá kolekce medailí z olympiád, mistrovství světa, Evropy a juniorských šampionátů,“ vyzdvihl na výstavě její kurátor Petr Dufek především kolekci 37 cenných kovů, z nichž nejvýznamnější je beze sporu zlatá medaile Dominika Haška z Nagana 1998.

Hašek a útočná trojka

Obsáhlou přehlídku cenných kovů doplňují různé poháry, prsteny pro vítěze Stanley Cupu, Vezinova trofej a také dresy včetně celé brankářské výstroje, hokejky, puky a další artefakty. Velké zastoupení mají mezi nimi samozřejmě věci Dominika Haška, ale také od známé produktivní trojice střelců Martinec, Novák, Šťastný. Vše doprovází na výstavě fotografie a audiovizuální prvky, díky nimž si návštěvníci mohou vyzkoušet, jaké to je stát během zápasu na střídačce.

Korbel pro Nadrchala

Zajímavým exponátem je na veřejnosti možná ne tak známé ocenění v podobě korbelu pro brankáře Vladimíra Nadrchala z roku 1958. Gólman, který od svých 17 let chytal v lize, jel tehdy ve svých dvaceti letech poprvé na mistrovství světa do norského Osla, kde ho dostal jako nejlepší brankář šampionátu. „Byl tam jako náhradník, který dostal spoustu gólů od Kanaďanů. Přesto byli všichni jeho stylem a výkonem tak nadšeni, že tuhle cenu dostal,“ komentoval exponát Petr Dufek.

Sestavili Haška

Do jedné z vitrín organizátoři výstavy sestavili kompletní výstroj legendárního Dominika Haška z částí z různých období. Například červená přilba, chránič krku i nákolenka pocházejí z doby, kdy nosil dres klubu Detroit Red Wings v NHL. Vystavené kalhoty navlékal a odolával v nich střelám v NHL v sezóně 2007 až 2008, lapačka je z 90. let, kdy chytal v Buffalu Sabres a betony jsou z let 2005 až 2006, kdy byl v týmu Ottawa Senators. Brusle jsou však nepoužité. Byly totiž náhradní.

Kde, kdy, za kolik:

  • Zámek Pardubice
  • výstava je přístupná každý den kromě pondělí, od 10 do 18 hodin do 1. října 2023
  • základní vstupné 250 Kč, snížené (studenti, důchodci) 150 KčPřečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.