Pavel Škarka (†72) dal tvar strojům, hračkám i obalům: Design, co padl do ruky | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 16. července 2024

Svátek slaví Luboš, zítra Martina

Pavel Škarka (†72) dal tvar strojům, hračkám i obalům: Design, co padl do ruky

1968: Přenosný kufříkový psací stroj Consul pro Zbrojovku Vyškov.
1968: Přenosný kufříkový psací stroj Consul pro Zbrojovku Vyškov. (Foto Aha! – Slávka Červená)

Předměty běžné denní potřeby, hračky, ale i sofistikované stroje, třeba na montáž pneumatik. Akademický sochař Pavel Škarka (†72) ze Zlína patřil k předním osobnostem našeho průmyslového designu. Ve zlínské univerzitní galerii G18 je retrospektivní výstava jeho práce.

﷯Přibližují ji desítky předmětů a fotografií z 60. až 90. let minulého století. „Jsou zde počátky tvorby, kdy působil v detašovaném Ateliéru tvarování strojů a nástrojů Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Vliv na něho měla osobnost vedoucího prof. Zdeňka Kováře, který kladl důraz na ergonomický aspekt tvorby. Ten si Škarka zachoval. Projevoval se jak v sérii tvarovaných nástrojů a rukojetí různých přístrojů a konceptů obalového designu či u rehabilitačních pomůcek,“ přiblížil kurátor výstavy Vít Jakubíček.

Koloběžka i kabriolet

Fotografie, kresby a modely dále přibližují sériově vyráběné výrobky – design dopravních prostředků, strojírenských zařízení, obuvnických a svářečských strojů. „V počátku 90. let představil odvážný projekt nového dopravního prostředku – motorové koloběžky ZOOM, také malý motocykl DANDY. Spolupracoval i na tvarování kabrioletu Škoda Felicie MTX. Od konce 90. let se více věnoval designu lahví na kosmetiku i potravinářské produkty. Dlouhodobě spolupracoval s firmou Greiner Slušovice,“ doplnil Jakubíček.

Pro fabriku i pro domácnost

Záběr Pavla Škarky byl úžasně široký. Vedle návrhů nejrůznějších strojů se věnoval i produktům třeba pro zařízení kuchyně a nádobám. Vymyslel například i šikovné truhlíky, které měly podmisku zároveň použitelnou jako stojánek.

Kdo byl Pavel Škarka

Akadamický sochař a profesor byl i významným pedagogem. Podílel se na vzniku Univerzity Tomáše Bati, byl vedoucím Ateliéru průmyslového designu a prvním děkanem Fakulty multimediálních komunikací. Zemřel v roce 2014, od té doby v jeho díle pokračuje řada jeho úspěšných absolventů.

Kdy, kde za kolik?

Výstava v univerzitní galerii G 18 potrvá do 8. února. Vstup je zdarma. Otevřeno je od úterý do čtvrtka od 9 do 18 hodin.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.